Dijital Çağda Güvenliğin Dönüşümü ve Bir İç Güvenlik Aktörü Olarak Polis Sempozyumu Gerçekleştirildi

Türk Polis Teşkilatının 174. Kuruluş Yıl Dönümü kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen “Dijital Çağda Güvenliğin Dönüşümü ve Bir İç Güvenlik Aktörü Olarak Polis Sempozyumu”, 3 - 4 Nisan 2019 tarihlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Polis Eğitim ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Saygı Duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan sempozyumun açılış konuşmaları İstanbul İl Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak tarafından gerçekleştirildi.

“Tarih Boyunca Suç İşleyeni Cezalandırma ve Suçu Önleme Kavramları Tartışılmıştır”

İstanbul İl Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan, sempozyumun düzenlenmesi için sunduğu katkılardan dolayı İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’a teşekkür ederek, “Emniyet teşkilatımızın 174. kuruluş yılı münasebetiyle düzenlediğimiz sempozyumumuza hoş geldiniz. Suç olgusu, insanlık tarihi kadar eskidir. Suç kavramı zamana ve toplumlara göre değişmekle birlikte tarih boyunca suç işleyeni cezalandırma ve suçu önleme kavramları tartışılmıştır. Suçun ortaya çıkarılmasına dair ortaya konan yöntemler zaman içerisinde toplumların ekonomik ve bilimsel seviyelerine göre yenilenmiştir. Tarihsel süreçte suçu aydınlatma konularında üst düzey gelişmeler sağlansa da suç önleme faaliyetlerinin para, zaman ve toplumsal düzen yönünden daha önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Suç ile mücadelede ilkel diyebileceğimiz dönemlerde suç için öngörülen cezaların ağır olmasının caydırıcı olacağı düşünülüyordu. Ancak cezaların ağır olması insanları suç işlemekten vazgeçirmediği için proaktif tedbirler geliştirilmiştir. Bu alandaki faaliyetler de zamanla evirilerek, somut bir suçu önlemeye yönelik tedbirlerden ziyade bireylerin suç işlemesinde etkili olabilecek sosyal, çevresel, kültürel ve ekonomik faktörlerin incelenmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Dünyayı takip etmek, insan faktörünü incelemek, sosyoloji ve psikoloji gibi bilim dallarından faydalanmak bir zorunluluk haline gelmiştir” şeklinde konuştu.

“Günümüz Koşullarına Ayak Uydurmak Adına İstanbul Emniyet Müdürlüğü Olarak Öneli Adımlar Atmaktayız”

Dünyanın gelişiminin suç kavramını farklı bir noktaya taşıdığını belirten İstanbul İl Emniyet Müdürü Dr. Çalışkan, “Artık dijital çağı yaşamaktayız. Aslında bu süreç 30 yıllık kısa bir zaman. Günümüzde her suç tipinin dijital ortamda işlenebilmesi mümkündür. Polis olarak bizlerin de dijital ortamda suçu tespit edip dijital deliller ışığında suçluyu yakalamamız gerekmektedir. Günümüz koşullarına ayak uydurmak adına İstanbul Emniyet Müdürlüğü olarak önemli adımlar atmaktayız. Örneğin ‘Siber Akademi’ adlı bir proje başlattık. Amacımız sanal ortamdaki suç ve suçlularla mücadelede başta bilişim ve hukuk alanında tam donanımlı akademisyenler olmak üzere, kamu ve özel sektörde kendini yetiştirmiş uzman yetkililerin bir araya getirilmesi ve bu alanda çalışan personelimize gerekli eğitimlerin verilmesidir. Sultanbeyli ilçemizde bu amaçla üç katlı bir eğitim merkezi oluşturduk. Siber akademi sayesinde siber suçlar alanında personel yetiştirmek, var olan personelin bilgi ve birikimini arttırmak, dünya ülkelerindeki meslektaşlarımızla görüş alışverişinde bulunmak ve iş birliğini uluslararası boyuta taşımak istemekteyiz” ifadelerini kullandı.

“Türk Polis Teşkilatı, Hukuka ve Yasalara Bağlılık İçerisinde Güvenlik Hizmeti Sunmaktadır”

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Türk Polis Teşkilatının devletin en köklü kurumlarından biri olduğunu dile getirerek, “Öncelikle halkın can ve mal güvenliği ile toplumun huzuru için kendi canları dâhil her türlü fedakârlığı göze alan Türk Polis Teşkilatımızın 174. kuruluş yıl dönümünü kutluyorum. Devletimizin en köklü kurumlarından biri olan Türk Polis Teşkilatı, bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin korunması ve toplumun düzen içerisinde yaşamını sürdürmesi için hukuka ve yasalara bağlılık içerisinde güvenlik hizmeti sunmaktadır. Büyük fedakârlık, cesaret ve kararlılıkla hizmet veren Türk Polis Teşkilatı, bugüne kadar milletimizin birlik ve beraberliğine kasteden tüm saldırıları kahramanca önlemiş ve bu uğurda canları pahasına mücadele etmekten çekinmemişlerdir. Türk Polis Teşkilatımızın kuruluş yıl dönümü vesilesiyle, görevleri başında şehit olmuş kahraman polislerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifa ve görevlerine devam eden tüm emniyet mensuplarımıza bu kutsal vazifelerinde güç, kuvvet ve başarı diliyorum” dedi.

“Dijital Dönüşüm Beraberinde Büyük Güvenlik Sorunları Getirmektedir”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak sözlerine şöyle devam etti: “Hayatımızın her alanında önemli kolaylıklar sağlayan dijitalleşme, bilginin üretimi, işlenmesi ve dağılımı gibi birçok alanda da büyük kazanımlar sağlıyor. Bu kazanımların yanında dijital dönüşüm aynı zamanda büyük güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu durum dijital dönüşüm ile birlikte güvenlik alanında da bir dönüşüm olması gerekliliğini bizlere göstermektedir. “Dijital Çağda Güvenliğin Dönüşümü ve Bir İç Güvenlik Aktörü Olarak Polis Sempozyumu”, dijital çağda güvenliğin nasıl bir dönüşüm geçirdiğini aktarması bakımdan önemli sonuçlar ortaya koyacaktır. Bu vesile ile Üniversitemizin de paydaşı olduğu bu sempozyumun verimli sonuçlar sunmasını temenni eder, hepinize teşekkür ederim.”

Aynı gün gerçekleşen, “Toplumun Suç Profili ve Toplum Destekli Polislik Uygulamaları” başlıklı ilk oturumun başkanlığını Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu yaptı. Oturumda İstanbul İl Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan, İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Dr. Atalay Bahar ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Arş. Gör. Dr. Derya Gül Ünlü tebliğlerini sundular.

Sempozyumun ikinci günü ise “Hukuk Perspektifinden Polis Kimliği, İmajı ve İtibar Yönetimi” başlıklı ikinci oturum ile başladı. İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Vural başkanlığında gerçekleştirilen oturumda İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldız Dilek Ertürk, Polis Başmüfettişi Dr. Akın Karatay ve Esenyurt İlçe Emniyet Müdürü Dr. Hakan Becel sunumlarını gerçekleştirdiler.

İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu başkanlığında gerçekleştirilen “İç Güvenlikte Dijital Dönüşüm” başlıklı son oturumda İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Çatal, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Özgür Karlıtepe, Polis Akademisi Kriminalistik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Ali Tekiner, Polis Akademisi Arş. Gör. Umut Akıncıoğlu ve İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Muhammed Ali Aydın sunumlarını yaptılar.

Oturumların ardından, sempozyumun kapanış konuşmaları Prof. Dr. İlber Ortaylı ve İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Dr. Atalay Bahar tarafından gerçekleştirildi.

“Görevinizi İyi Yapabilmek İçin İhtiyacınız Olan Tek Şey Tarihinize Bakmak”

Türk ulusunun tarih içinde çok geniş bir coğrafyaya yayıldığını söyleyerek Türk polisine tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Çok acı zamanlar oluyor: Gidiyorum, Sultanahmet'in kenarında bir genç polis benimle fotoğraf çektiriyor. Tarih meraklısı, belki de tarih okuyan bir genç… 1-2 ay sonra şehadet haberi geliyor. Çok zor günlerde yaşayan, zor bir devrin içinden geçen bir teşkilatınız var. Sadece ve sadece bir şey kurtarır sizi. Mensubu olduğunuz, içinde akışında bulunduğunuz tarihe bakacaksınız. Kimsiniz, hangi camianın insanısınız… Öyle bir coğrafyanın adamısınız ki, burada olan her şey dünyada oluyor demektir; dünyada olan her şey burada yaşanıyor demektir. Bu akımın içerisinde görevinizi yapabilmek için bağlı olacağınız tek şey var: Kimden olduğunuzu, kim olduğunuzu, kime hizmet etmek için orada olduğunuzu hatırlamak. Onun dışındaki hiçbir boyut bizi kurtaramaz” ifadelerinde bulundu.

“Polis Suçun Önlenmesi ve Suçla Mücadele Edilmesinde Teknolojiyi Kullanmalı”

İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Atalay Bahadır ise günümüzde polislerin suçla mücadelede teknolojiyi etkin şekilde kullanması gerektiğini belirterek, “Bu sempozyumu gerçekleştirmekteki temel amaçlarımızdan bir tanesi, suçun önlenmesi ve suçla mücadele yöntemlerinin, geleneksel yöntemlerden biraz daha teknolojinin getirmiş olduğu alanlara doğru yönelmesi ve mücadele yöntemlerinde de teknolojinin kullanılması gerektiği düşüncesiyle bilimsel çalışmalardan destek almaktı. Nitekim sempozyumumuzun amacına uygun olarak başarı ile tamamlandığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Sempozyum, konuşmacılara teşekkür belgesi, plaket ve çiçek takdiminin ardından son buldu.

Haber: Ecem Yıldız ERGÜN
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler MüdürlüğüÖne Çıkan Haberler

Türk-Kızılayı-Heyeti-İstanbul-Üniversitesi’ni-Ziyaret-Etti

Türk Kızılayı Heyeti İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

İÜ-Mimarlık-Fakültesi-Öğretim-Üyeleri -Öğretim-Üye-Yardımcıları-ve-Çalışanları-Mimar-Sinan-Türbesini-Ziyaret-Etti

İÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyeleri, Öğretim Üye Yardımcıları ve Çalışanları Mimar Sinan Türbesini Ziyaret Etti

İÜ-Rektörü-Prof.-Dr.-Mahmut-Ak-İÜ-İstanbul-Tıp-Fakültesi-Öğretim-Üyeleri-İle-Toplantı-Gerçekleştirdi

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri İle Toplantı Gerçekleştirdi

İstanbul-Üniversitesi’nde-“Çocukluğumdan-Çocukluğuna”-Söyleşisi-Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi’nde “Çocukluğumdan Çocukluğuna” Söyleşisi Gerçekleştirildi

Sağlıkta-Yapay-Zekâ-Zirvesi-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

Sağlıkta Yapay Zekâ Zirvesi İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

“Tedavi-Ettiğim-Her-Kişinin-Hayat-Kalitesini-Korumaya-Çalışıyorum”

“Tedavi Ettiğim Her Kişinin Hayat Kalitesini Korumaya Çalışıyorum”