“Devlet ve Millet El Ele Vererek Mültecilere Merhem Olduk”


İstanbul Üniversitesi Farabi Avrasya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “3. Uluslararası Vatana Dönüş Edebiyatı; Göç ve İltica, Irak-Suriye-Filistin” konulu sempozyum, İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Mülteci çocukları ve hayatlarını konu alan kısa film gösterimi ile başlayan sempozyumun açılış konuşmaları kapsamında ilk olarak İÜ Farabi Avrasya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (FAMER) Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kızılcık söz aldı. FAMER’in ilmi ve edebi çalışmaları çok yönlü şekilde takip etmeyi sürdürdüğünü belirten Prof. Dr. Kızılcık, “Bölgemizde 1. Dünya Savaşı’nın artçı sarsıntıları hala devam etmektedir. Milletimiz, ecdadına layık olarak şahit olduğu bir insanlık dramına sessiz kalmamıştır. Devlet ve millet el ele vererek, göçmenlerin yaralarına merhem olmuştur” dedi. 
Sempozyumun düzenlenme amacının, bu dramın edebi ve kültürel açıdan incelenmesi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kızılcık, sempozyumun bu konuda ilmi çalışmalar yapan akademisyenlere ilham olması yönünde temennide bulunarak konuşmasını sonlandırdı. 

“Türk Milleti Mültecileri Bağrına Bastı”

Prof. Dr. Kızılcık’ın ardından Tuzla Belediye Başkanı Yardımcısı Dr. Turgut Özcan konuşmasını gerçekleştirdi. Sözlerine sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen ekibi kutlayarak başlayan Dr. Özcan, sahadaki doktorlar olarak savaş başladığında çaresizliğin herkesi etkilediğini anlattı. Türk milletinin mültecileri bağrına bastığını kaydeden Dr. Özcan, “İstanbul Üniversitesi’nin böyle bir çalışma yapması bizi çok mutlu etti. Tüm akademik camiayı ve katılımcıları bu konudaki duyarlılıkları hususunda tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

“Üniversitemiz, Tarihi ve Kültürel Sorumluluğunu Yerine Getirmektedir”

Dr. Özcan’ın sözlerini tamamlamasından sonra İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Alkan konuşmasını gerçekleştirdi. Türkiye kamuoyunda mülteci nüfusuna yönelik her açıdan eleştirilerin olduğu ve göçmenlerin gönderilmesi yönündeki çağrıların konuşulmaya başlandığı bu dönemde, İstanbul Üniversitesi’nin böyle bir sempozyumu düzenlemesini değerlendiren Prof. Dr. Alkan, İstanbul Üniversitesi’nin, tarihi ve kültürel sorumluluğunu yerine getirme bilinciyle hareket ettiğini belirtti. 

Mültecilerin göç etmelerine sebep olan etkenlerin araştırılıp, bu etkenlerin ortadan kaldırılması ve güvenliğin sağlanması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Alkan şu şekilde konuştu: “Türkiye’nin bu noktadaki sorumluluğu elzemdir. Huzura yönelik çabalara destek olmak insani bir sorumluluktur. Bu noktada yapılan bilimsel çalışmalar da son derece önemlidir."

Program; Filistin’e ait yöresel kıyafetlerin sergilenmesi, plaket takdimleri ve oturumların ardından müzik ve şiir dinletisiyle sona erdi. 

Haber: Rana GENÇ

İÜ Kurumsal İletişim KoordinatörlüğüÖne Çıkan Haberler

İlme Adanmış Bir Ömür: Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu

İstanbul Üniversitesi ile Royal London Hospital Arasında Proje Partnerliği

Prof. Dr. Rejin Kebudi, MD Anderson Kanser Merkezi'nde Konferans Verdi

Belarus Ulusal Kütüphanesi ile İstanbul Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

“Prof. Dr. Fuat Sezgin, Üniversitemizin Dünyaya Armağanıdır”

“İnsan Hakları, Devletlerin Meşruiyet Temelidir”