“Biz Anadolu’yuz Projesi” Gezi Ekibi İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Batman Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda öğrenim gören 15-17 yaş arası öğrencilerden oluşan “Biz Anadolu’yuz Projesi” Gezi Ekibi, İstanbul Üniversitesi’ni ziyaret etti.


 
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında öğrencilerin tarihi ve kültürel bilgi düzeylerinin artırılması amacıyla gerçekleştirilen “Biz Anadolu’yuz Projesi” 55 kişilik Gezi Ekibi, 6 Aralık 2018 tarihinde İstanbul Üniversitesi’ni ziyaret etti.
 
İÜ Atatürk ve Gençlik Anıtı önünde İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevlileri tarafından karşılanarak İstanbul Üniversitesi’nin tarihçesi ve eğitim yapısı hakkında bilgilendirilen gezi ekibi, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yangın Kulesi ve Astronomi Bölümü öğretim üyeleri ve görevli öğrencileri tarafından karşılanarak Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nü ziyaret etti.
 
Ziyaret kapsamında İÜ Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Talât Saygaç, Doç. Dr. Hasan H. Esenoğlu ve bölüm öğrencileri modern bölüm binasında öğrencilerle bir araya geldi. Prof. Dr. Ahmet Talât Saygaç, Türkiye’nin en ileri teknolojili ve profesyonel nitelikli Planetaryumu’nda çocuklarla birlikte “Dünyadan Evren’e” adlı özel gösteriyi izleterek bilgi aktarımında bulundu.


 
Gezi ekibi, bölümün 85 yıllık tarihini yansıtan Prof. Dr. Wolfgang Gleissberg Astronomi Koleksiyonu ve Güneş Gözlemevi’ne de ziyarette bulunarak, gözleme yardımcı aletler, ölçüm aletleri ve diğer bilimsel aletler gibi materyallerin önceden nasıl kullanıldıkları; zamanla hangi aletlere evirildikleri ve günümüzdeki kullanım yöntemleri konusunda bilgilendirildi. Gezi ekibi ayrıca Cumhuriyet tarihinin ilk Astronomik Dürbünü olarak bilinen ve Dünya’da güneş gözlemi konusunda modern donanımyla çalışır vaziyette olan en iyi Astrograf Dürbününü görme imkânı buldu.
 
Ziyaret, öğrencilere İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilmiş anı hediyelerinin takdim edilmesi ve toplu hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.
 
Haber: Gülgün UZUN
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler MüdürlüğüÖne Çıkan Haberler

Türkmenistan’ın-Daimî-Tarafsızlığı’nın-23.-Yıl-Dönümü-ve-12-Aralık-Dünya-Tarafsızlık-Günü-Paneli-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

Türkmenistan’ın Daimî Tarafsızlığı’nın 23. Yıl Dönümü ve 12 Aralık Dünya Tarafsızlık Günü Paneli İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

İstanbul-Üniversitesi-Yayınevi-Geliştirme-Projesi---Dergiler-ve-Kitaplar-Toplantısı-Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi Yayınevi Geliştirme Projesi - Dergiler ve Kitaplar Toplantısı Gerçekleştirildi

10.-Uluslararası-İslam-ve-Ekonomi-Sempozyumu-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

10. Uluslararası İslam ve Ekonomi Sempozyumu İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

6.-Uluslararası-Yükseköğretimde-Kalite-Kongresi-İstanbul-Üniversitesi’nde-Başladı

6. Uluslararası Yükseköğretimde Kalite Kongresi İstanbul Üniversitesi’nde Başladı

Prof.-Dr.-Türkan-Olcay-Bibliografik-Sözlükte-Yer-Aldı

Prof. Dr. Türkan Olcay Bibliografik Sözlükte Yer Aldı

Tunceli'de-Eğitim-Gören-Öğrenciler--İstanbul-Üniversitesi'ni-Ziyaret-Etmeye-Devam-Ediyor

Tunceli'de Eğitim Gören Öğrenciler İstanbul Üniversitesi'ni Ziyaret Etmeye Devam Ediyor