Aziz Sancar DETAE, Üniversitemizin En Ayrıcalıklı Alanıdır

Aziz Sancar Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü’nün düzenlediği XI. Aziz Sancar DETAE Günleri, “Deneysel Tıpta İn Vivo Modeller” başlığıyla 28 Kasım'da İstanbul Tıp Fakültesi Prof. Dr. Sevim Büyükdevrim Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. 

DETAE Müdürü Prof. Dr. Günnur Deniz, açılış konuşmasında “Dr. Muhittin Erel tarafından kurulan enstitümüzün geçmişi 1945’e dayanmaktadır. 1975 yılında Ahmet Sevim Büyükdevrim’in katkılarıyla enstitümüz büyümüştür. Araştırmaya, araştırmanın ve bilimin gücüne inanan Prof. Dr. Büyükdevrim, özellikle laboratuvar hayvanlarıyla ilgili çalışmalara daha o tarihlerde başlanmıştır. Enstitümüz farklı disiplinleri bir arada bulunduran, çağdaş, yetenekli ve dinamik yapısı sayesinde vizyon ve misyonunda var olan hedefler doğrultusunda nitelikle araştırma hizmetleri sunmaktadır. Bilim günlerimizde emeği geçen tüm hocalarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Başarılı ve güzel bir beyin fırtınası diliyorum” dedi.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, “DETAE, İstanbul Tıp Fakültesi’nin bir parçası olarak özellikle bilimsel moleküler alanında önemli çalışmaların yer aldığı bir enstitüdür. Nitekim 15 yıldır en güzel çalışmaların DETAE’den geldiğini söyleyebiliriz. Bu organizasyonu düzenledikleri için başta Prof. Dr. Günnur Deniz’e ve diğer hocalara teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak “DETAE ismine gönül verdiğimiz Aziz Sancar adıyla imzasını üst düzeylere çıkarmıştır. Böyle bir enstitüye sahip olmak üniversitemiz için en ayrıcalıklı alanlardan birisidir. Enstitünün daha rahat çalışabilmesi için yönetmeliğini güncelledik ve daha çalışılabilir bir sistem ortaya koyduk. DETAE’nin iddiasını sürdürebilmesi adına emek veren tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı. 

“Laboratuvar Hayvanları Bilimin Dünü ve Bugünü” ve “Yaşam Bilimlerinde ve Araştırma Merkezlerinde Ekonomik Değer Yaratmak” başlıklı sunumlarla devam eden etkinlik, sözlü bildiriler ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. 

Haber: Yaren Demirel
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü



Öne Çıkan Haberler

Kent Çalışmaları’nda ‘Maltepe’ Ele Alındı

Türk Kızılayı İstanbul Üniversitesi’nde

UDEF Heyeti İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

KKTC İstanbul Başkonsolosu Seniha Birand Çınar, İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

“Altın Orda Devleti, Kültürel Birlikteliğin Temelini Oluşturuyor”

Ulaştırma ve Lojistik Fakültemizden Proje Başarısı