Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültemiz Yeni Mekanına Taşındı

Türkiye’nin güçlü dijital fakültesi olma yönünde hızla ilerleyen İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) Maslak’taki yeni yerine taşındı. Açılış törenine; Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Alkan, Rektör Yardımcısı ve AUZEF Dekanı Prof. Dr. Levent Şahin, İstanbul Üniversitesi Genel Sekreteri Metin Küçük, AUZEF yöneticileri ve çalışanları katıldı.

Açılış töreni AUZEF’in yeni binasının açılış kurdelesinin kesmesiyle başladı. Törenin açılış konuşmasını yapan AUZEF Dekanı ve üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Şahin, “Sayın bakan yardımcımız, sayın rektörümüz, rektör yardımcılarımız genel sekreterimiz, üniversitemizin çok değerli öğretim üyeleri AUZEF yönetim kurulunun çok değerli yönetim kurulu üyeleri ve değerli personeli bugün burada çok önemli bir günü ve bunun bize getirebileceklerini konuşuyoruz ve değerlendiriyoruz. Bu yoğun tempoları arasında bizleri kırmayıp buraya gelen Bakan Yardımcımız ve Rektörümüze bizleri yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyorum. İnşallah bugün yaptığımız açılış önümüzdeki yıllarda, gelecekteki yıllarda AUZEF’in başarısı için önemli bir adım olur” dedi.

“Sizin Burada Üreteceğiniz Her Yeniliğin Ülkemizin Gelişimine Katkı Sağlayacağına İnanıyorum”

Prof. Dr. Levent Şahin’den sonra söz alan Gençlik ve Spor Bakanı yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, “Tarihimizde üniversitelerimizin geçmişinde, medeniyetimizde çok büyük atılımların olduğunu görüyoruz. AUZEF’e baktığımızda İstanbul Üniversitesi’ne bağlı büyük bir ailenin parçası olduğunu görüyoruz. İstanbul üniversitesi ülkemizin ilk ve en köklü üniversitesi, hala en nitelikli öğrencileri yetiştiren, nitelikli yayın sayısı itibari ile araştırma üniversiteleri arasında yer alan önemli bir üniversitemiz ve büyük bir aile olarak karşımızda duruyor. AUZEF ailesi tabi bunun içinde daha küçük ve yeni katılmakla birlikte sizlerin de emeği ve katkılarıyla birlikte hızla büyüyen gelişen ve nitelikli hizmet sunan bir aile olarak ortaya çıktı. Burada ben öncelikle bakan yardımcılığı hizmetimden önce bir önceki AUZEF Dekanı ve öğretim üyesi olarak da tüm hizmetlerinizden ötürü hepinize teşekkür ederim. Ayrıca bu yeni çalışma ortamının da hepiniz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu. Ersöz, “gerçekten mekanlar önemli tabi o mekân içinde, mekana değer katan, mekanı nitelikli hale getiren, değerli hale getiren insanlar daha da önemli. Bu açıdan hepimizin burada göstereceği gayret fakültemizin gelişimi açısından, Türkiye’de başlayan özellikle uzaktan eğitim açısından, açık ve uzaktan eğitim giderek artan rolü açısından çok önemli ve sizin burada üreteceğiniz her şey, yapacağınız her yeniliğin ülkemizin gelişimine katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı yardımcısı Prof. Dr. Ersöz sözlerini şu şekilde tamamladı; “Bu alan bugüne kadar belki ülkemizde ihmal edildi vatandaşlarımızın açık ve uzaktan eğitimden faydalanması daha geri planaa atıldı. Ama giderek çok ihtiyacımızın olduğu bir dönemini bugün yaşıyoruz. Yeni yeni yöntemler bulamamız gereken bir dönemi yaşıyoruz. Daha çok öğrencinin ilgisini çekecek, öğrenme arzusunu artıracak, hazırlanan dersleri programların izlenme oranını artıracak yöntemleri düşünmek zorundayız. Burada da çözüm üretmek aslında bu işin profesyonellerine, gönül verenlerine, çalışanlarına ait olacaktır diye düşünüyorum. Eminim ki buradan, sizlerin arasından açık ve uzaktan eğitimi daha etkin hale getirecek önerilerin bu güzel mekân ile birlikte daha çok ortaya çıkacağını düşünüyorum. Hepinize hem geçen dönem için hem de önümüzdeki dönemler için teşekkür etmek istiyorum. Bu güzel mekânın sizler için hayırlara ve verimli bir çalışma ortamına dönüşmesini diliyorum ve birbirinize destek olmakla birlikte güzel bir performansı ortaya koymanızı temenni ediyorum”


“Aslında Biz Burada AUZEF’i Konuşmuyoruz, Türkiye’deki Yeni Bir Tarzı, Yeni Bir Yöntemi Konuşuyoruz”

Açılış töreni konuşması için söz alan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Kıymetli Bakanım sevgili Hocam ve çok değerli AUZEF çalışanları, burada resmi bir açılış yapıyor gibi değiliz aslında bir ailenin buluşması gibi bir durum. Bu vesileyle buradaki hedeflerin ayaklarının yere sağlam basıyor olması buradaki bu aile bilinci sayesinde gerçekleşiyor. Burada yapılan işlerin hepsi zamana bağlı veya bir görev anlayışıyla yapılan işler değildir. Özümsenerek, sahiplenerek, insanın kendisini vererek ve işle bütünleşmesiyle ulaşılabilecek olan sonuçlardır. Bu nedenle her şeyden önce yöneticilerden önce bu hizmetin varlığını sağlayan siz değerli fakülte mensuplarını gönülden kutluyorum. Tabii ki sizi bir hedefe yönelten, bir arada çalışma azmini veren başta Dekanımız olmak üzere Dekan Yardımcılarımıza Fakülte Sekreterimize ve bu ekibe vizyon gösteren Fakülte Yönetim Kuruluna teşekkür ediyorum” ifadelerini kullanarak sözlerine başladı.

Prof. Dr. Ak, “Aslında biz burada AUZEF’i konuşmuyoruz, Türkiye’deki yeni bir tarzı, yeni bir yöntemi konuşuyoruz. Tam da bunu konuştuğumuz sırada küresel salgın ortaya çıktı ve konuştuklarımızın ne kadar anlamlı olduğunu bize gösterdi. Biz hep kendi aramızda şunu söylemiştik, İstanbul Üniversitesi’nde açık öğretim olmalı mı olmamalı mı, açık öğretimin kendisi ne kadar gerekli ve kıymetli, nitelik konusu nedir? Baktığımızda ise AUZEF’deki programlar örgündeki programları da disipline eden, oradaki hocaların da kendi notlarına hâkim olmasını sağlayan, iş takvimini öğreten, bu takvime uymayı öğreten güzel bir çalışma alanı olduğunu görüyoruz. Nitekim bu çalışma disiplini ile biz paydaşlarımızı şaşırttık. Yine biz araştırma üniversitesi olurken de şaşırttık çünkü İstanbul Üniversitesi geleneksel bir üniversite, kendi ait kodları var, alışkanlıkları var; dolayısıyla da yenilikçi, girişimci, proje üreten, çıktı alan ve çıktıya göre bir iş alanı ortaya koyan bir Üniversite olmaz diye düşünülüyordu. Halbuki araştırma Üniversitesi olma sürecinde ve son açık öğretim sürecinde gördük ki, bizim hocalarımız herkesten daha fazla girişimci, yeni teknolojik gelişmeleri ve gelişmelerin sunduğu eğitim, araç ve gereçlerini en iyi şekilde kullanan disiplinli ve yetkin bireyler. O yönden baktığımızda Açık Öğretim Fakültesi, sadece kendi bünyesinde bulunan programlar anlamında değil, üniversitemizin diğer programlarının da daha verimli olmasını sağlayan bir görev yüklenmiş oldu” dedi.

“Uzaktan Eğitim Platformlarında Üniversitemizin Öncü Olduğunu Görmek Büyük Bir Gurur Kaynağı”

Üniversitemizdeki Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nin Türkiye’deki açık ve uzaktan eğitimi olumlu yönde etkilediğini dile getiren Prof. Dr. Ak, “Fakültemiz her zaman dikkate alınması gereken etkin ve yetkin bir rakip olarak ortaya çıktı. Bu rakipliği olumsuz anlamda kullanmıyorum. Hem güzel işler yapan hem güzel işlere vesile olan bir kurum olarak söylüyorum. Uzaktan eğitim platformlarında Üniversitemizin öncü olduğunu görmek büyük bir gurur kaynağı. Bununla beraber küresel salgın Türkiye’de yüksek öğretimi neredeyse icra edilemez bir noktaya getirecekken açık ve uzaktan öğretim bu durumu kurtaran bir süreç oldu ve bu süreci hep birlikte yaşadık. Böyle bir sürecin bahar dönemimize denk gelmesiyle ne mutlu ki 8 bin 400 dersi her hafta canlı şekilde verebildik. Ve bu derslere ait 8 ayrı türde 71 bin ders içeriği yükledik. Nitekim %86’lık bir katılım oranı sağlandı. Devamında sınavlarımızı sorunsuz bir şekilde ve olabildiğince güvenilir ortamda yapmış olduk. Bu tecrübelerle bundan sonrasında da bakmak lazım, çünkü açık öğretim üzerindeki algıyı ortadan kaldırıp olumlu bir algıyı, havayı ve atmosferi oluşturmaya yönelik hizmet etmemiz gerekiyor” diyerek sözlerini sürdürdü.

Konuşmasının sonuna gelen Prof. Dr. Ak, “Bütün bu anlattıklarımıza baktığımız zaman; aslında bunların hepsi dar mekânda, zor mekanlarda gerçekleştirilen hizmetlerdi. Bunu düşündüğümüz zaman bu binamız gerçekten hizmetle tam örtüşecek. Bu anlamda sizlere gönül rahatlığı ile çalışabileceğiniz bir mekân sağladığımız için kendimizi mutlu hissediyoruz. Eminim ki bu ekip bu imkanlarla, bu mekânda daha da güzel işleri başaracaktır. Sizlerden gelecek her türlü öneriye de açığız çünkü sistemin, uygulamanın içinde olan sizlersiniz. Bu vesileyle sizlere ve katılan diğer hocalarımıza teşekkür ederim. Her şeyden önce sağlıklı ve verimli bir mesai diliyorum” şeklinde sözlerini sonlandırdı.
  
Yapılan konuşmaların ardından törene katılan tüm katılımcılar Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nin yeni binasını gezdi.

Haber: Sevda Özdemir
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü


Öne Çıkan Haberler

kurs sertifika

Online/Canlı Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika Programı ve Yabancı Dil Olarak Türkçe Kursları Başlıyor

akademik-dergi yayın

İstanbul Üniversitesi Akademik Dergilerinin Geliştirilmesi Projesi Başarı ile Devam Ediyor

açık-erişim yayın

İstanbul Üniversitesi Yayınevi’nin 3 Yeni Uluslararası Kitabı Açık Erişime Sunuldu

COVID-19 İktisat-Fakültesi araştırma

İktisat Fakültemizden Küresel Salgının Etkilerine Yönelik Bir Araştırma Daha

KOBİ destek TÜBİTAK

KOBİ'lere Yönelik TÜBİTAK Destek Çağrıları Konulu Toplantı Gerçekleştirildi

sanal-fuar YÖK

YÖK Sanal Fuarı Başladı