4. Doktorclub Awards “Türkiye'nin Sağlık Ödülleri” Sahiplerini Buldu

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Doktorclub tarafından düzenlenen “4. Doktorclub Awards Türkiye’nin Sağlık Ödülleri” töreni, bu yıl pandemi sebebiyle çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Sunuculuğunu Engin Hepileri ve Beyza Şekerci’nin gerçekleştirdiği törende, pandemi döneminde vefat eden sağlık çalışanları anıldı.

“4. Doktorclub Awards Türkiye’nin Sağlık Ödülleri” töreni, pandemide vefat eden sağlık çalışanlarının anılması, sağlık çalışanlarının zeybek gösterisi ve İÜ İstanbul Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Kerim Güler’in sözleriyle başladı. Prof. Dr. Güler, “Çok değerli vatandaşlarımız, biz gördüğünüz gibi sağlık ekibi olarak Türkiye’nin her yerinde sizlerin yanındayız. Burada gördüğünüz sağlık ekibinin hepsinin sizler gibi çocukları, anneleri, babaları var. Fakat burada 24 saat kesintisiz olarak sizin sağlığınıza hizmet vermek için çalışıyorlar. Hepiniz çok iyi biliyorsunuz, bir COVID belasıyla uğraşıyoruz. Bunu yenmemiz için, bizim burada tek başımıza çalışmamızın bir anlamı yok. Sizlerin çok büyük yardımına ihtiyacımız var. Bizlere destek olursanız bunu yenmememiz için hiçbir sebep yok. Büyük hocalarımız bize bir söz söylerdi, 'Gün ne kadar kötü geçerse geçsin, sabah mutlaka olacaktır.' Gördüğünüz gibi sağlık sistemi çökmüş durumda değil. Biz burada, sizlere hizmet vermek için kendi moralimizi hep yüksek tutmaya çalışıyoruz. Sizden istediğimiz tek şey, bize biraz fedakârlık göstererek yardımcı olmanızdır” dedi.

“Toplum Sağlığı ve Güvenliği İçin Önemli Olan Geleceğe Güvenle Bakmaktır”

Açılış mesajları kapsamında sözü ilk olarak İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak aldı. Prof. Dr. Ak, “Toplum sağlığı ve güvenliği için önemli olan geleceğe güvenle bakmaktır. Kişinin geleceğini güvende görmesi öncelikle, ihtiyaç duyduğunda sağlık hizmetlerine ulaşabilmesiyle mümkündür. Dünyayla birlikte içerisinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde, meslek bilinci ve sorumluluğunun yanında fedakâr çalışmalarıyla güvenle başvuru merkezi olan sağlık çalışanlarımıza minnet borçluyuz. Değerli dostlar, sağlıkla kalın” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Mahmut Ak’ın ardından İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, “Türkiye’nin sağlık ordusuna mensup olduğum için gurur duyuyorum. Bunun yanında İstanbul Tıp Fakültesi sağlık çalışanları ve sağlık kahramanlarıyla da gurur duyuyorum” dedi.

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ümmühan İşoğlu, konuşmasında her şeyden önce sağlığın geldiğini vurgulayarak, “Yaşıyor olduğumuz zorlu süreç, hepimizin bildiği bir gerçeği hatırlamamıza neden oldu. O da “önce sağlık”. Bu iki kelimenin yan yana geldiğinde oluşturduğu anlamın değerinin bu kadar hatırlandığı başka bir dönem hatırlamıyorum. Bu zorlu sürecin, yine bize hatırlattığı bir değerli topluluk var ki, hasta karşılamadan servise ve yoğun bakım hizmetine kadar büyük bir özveriyle görev yapan sağlık çalışanları. Hakkınız gerçekten ödenmez, hepinize minnettarız” şeklinde konuştu.

“Sağlık Kahramanlarımıza Minnettarız”

İstanbul Okan Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Semih Baskan, “Toplumumuzda atasözleri, çok yerinde ve anlamlı olan sözlerdir. Bunların başında da “sağlık olsun” gelir. İşte bizde, tüm sağlık ordusu kahramanlarına sağlık olsun, önce sizler sağlıkla kalın, sonra da tüm halkımızı sağlığına kavuşturun diyoruz” dedi.

Açılış mesajları kapsamında son olarak sözü Doktorclub Kurucu ve CEO’su Gökçe Yaraşan aldı. Yaraşan, şu açıklamalarda bulundu: “4. Doktorclub Awards Türkiye’nin Sağlık Ödülleri’ne hepiniz hoş geldiniz. Bu yıl online düzenlediğimiz etkinliğimizde, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Türkiye’nin dört bir yanından yenilikçi ve farkındalık yaratan projeleri ödüllendirirken, bu yıl pandemiye özel, sağlık çalışanlarının en içten mesajlarını da sizlere ulaştırıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sağlık çalışanlarımıza yani sağlık kahramanlarımıza minnettarız, iyi ki varlar.”

Önemli İl Sağlık Müdürlükleri, Sanatçı ve Sporculardan Sağlık Çalışanlarına Destek

“4. Doktorclub Awards Türkiye’nin Sağlık Ödülleri” töreninde Yılmaz Erdoğan, Mustafa Erdoğan, Funda Arar, Yonca Evcimik, Derya Uluğ, Bilal Sonses, Merve Özbey, Ece Seçkin, Tolgahan Sayışman ve Efekan Can gibi sanat dünyasından birçok önemli ismin yanı sıra Vedat Muriç, Rıza Çalımbay, Beşiktaş’ın unutulmaz üçlüsü Metin, Ali, Feyyaz ve Beşiktaş sporcuları da sağlık çalışanları için güzel sözlerini dile getirdi.

Törende, İstanbul Tıp Fakültesi ve İnegöl Devlet Hastanesi personelleri tarafından özel olarak hazırlanan videoların yanında Mersin Alzheimer Derneği ve Eskişehir, Batman, Ordu ve Kırklareli İl Sağlık Müdürlükleri çalışanlarının geceye özel hazırladığı videolar da gösterildi. Gecede, önemli rektör ve başhekimler de güzel dileklerde bulundu. Tören, Anadolu Ateşi’nin geceye özel hazırlanan dans gösterisiyle sona erdi. 

“4. Doktorclub Awards Türkiye’nin Sağlık Ödülleri’ töreninde 122 başvuru ve 70 finalist arasından 22 kategoride ödül alan isimler şu şekilde;

​•    Doktorclub Awards 2020 - Yaşam Boyu Onur Ödülü: Pandemi ile Mücadele Eden Tüm Sağlık Çalışanları
•    Yılın Doktoru Ödülleri - Yılın Yenilikçi Temel Bilimler Doktoru: Uz. Dr. Deniz Ceylan Özalp
•    Yılın Doktoru Ödülleri - Yılın Yenilikçi Dahili Bilimler Doktoru: Prof. Dr. Eyüp Sabri Ercan
•    Doktorclub Awards 2020 - Jüri Özel Ödülü: Prof. Dr. Emin Özmert
•    Yılın Doktoru Ödülleri - Yılın Yenilikçi Cerrahi Bilimler Doktoru: Doç. Dr. Salih Beyaz
•    Yılın Doktoru Ödülleri - Yılın Yenilikçi Diş Hekimi: Prof. Dr. Kaan Orhan
•    Yılın Sağlık Profesyoneli Ödülleri - Yılın Yenilikçi Hemşiresi: Hatice Akbulut
•    Yılın Sağlık Profesyoneli Ödülleri - Yılın Yenilikçi Eczacısı: Prof. Dr. Şükriye Güniz Küçükgüzel
•    Yılın Sağlık Profesyoneli Ödülleri - Yılın Yenilikçi Sağlık Profesyoneli: Prof. Dr. Ela Tarakcı
•    Yılın İlaç Endüstrisi Ödülleri - Yılın Ar-Ge / İnovasyon Uygulaması: Boehringer Ingelheim
•    Yılın İlaç Endüstrisi Ödülleri - Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi: Daiichi Sankyo
•    Yılın Medikal Endüstri Ödülleri - Yılın Ar-Ge / İnovasyon Uygulaması: Arçelik A.Ş.
•    Yılın Medikal Endüstri Ödülleri - Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi: HiDNA
•    Yılın Biyoteknoloji ve Genom Teknolojisi Ödülleri - Yılın Ar-Ge / İnovasyon Uygulaması: Denosens Biyoteknoloji
•    Yılın Sağlık Girişimi Ödülleri - Yılın Ar-Ge / İnovasyon Uygulaması: Bugamed Biyoteknoloji
•    Yılın Sağlık Bilgi Sistemleri Ödülleri - Yılın Yenilikçi Ürünü / Uygulaması: Map2heal Bilişim Teknolojileri
•    Yılın Kamu Hastaneleri ve Sağlık Kurumları Ödülleri - Yılın Yenilikçi Uygulaması: Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü
•    Yılın Kamu Hastaneleri ve Sağlık Kurumları Ödülleri - Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi: Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
•    Yılın Özel Hastaneler ve Sağlık Kurumları Ödülleri - Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi: Lösante Çocuk ve Yetişkin Hastanesi
•    Yılın Sivil Toplum Kuruluşları Ödülleri - Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi: Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı
•    Doktorclub Awards 2020 - İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Özel Ödülü: Prof. Dr. Korkmaz Altuğ
•    Doktorclub Awards 2020 - Özel Ödülü: Prof. Dr. Osman İnci

Haber: Elif TAŞÇI​

İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü


Öne Çıkan Haberler

mevlana

“İrtihalinin 747. Sene-i Devriyesinde Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’’ Paneli Gerçekleşti

iklim

''İklim Değişikliği 'Pandemisi' Daha Büyük Bir Sorun''

CERN

İstanbul Üniversitesi, CERN’deki Çalışmalarına Devam Ediyor

iletişim dekan tören

Prof. Dr. Abdullah Özkan İletişim Fakültesi’nin Yeni Dekanı Oldu

İSTARMER proje

“Online Eğitimde Performans Geliştirme Projesi” Başlıyor

mevlevilik sempozyum

Klasikten Moderne Türk Edebiyatında Mevlevilik ve Şeyh Galib Sempozyumu Başladı