2019 Ulusal İstanbul Bilim Olimpiyatları Ödül Töreni Gerçekleştirildi

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen 2019 Ulusal İstanbul Bilim Olimpiyatları’nın ödül töreni, 20 Haziran 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Tören, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İÜ Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Şahin, İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Levent Özil’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.
Ödül töreni, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Tören canlı müzik dinletisi ile devam etti.

“Bilim Olimpiyatlarını Uluslararası Düzeyde Düzenlemeyi, Bu Olimpiyatların Merkezini İstanbul Haline Getirmeyi Arzu Ediyoruz”

İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Levent Özil konuşmasında şunları dile getirdi: “İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2023 vizyon projelerimiz kapsamında bilim olimpiyatları İstanbul ilinde yaklaşık 3 yıldır devam ediyor. Bu sene Sayın Valimiz, İl Milli Eğitim Müdürümüz ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın katkılarıyla bunu ulusal bir yarışmaya dönüştürdük. Bu proje kapsamında yaklaşık 800 öğrencimiz sınava girdi. 20 ilden 130 öğrencimizin il dışından bu sınava katıldı. Yarışmaya katılan çocuklarımız Türkiye’nin gelecekte en iyi noktalarında olacak genç beyinlerdir. İleriki yıllarda bilim olimpiyatlarını uluslararası düzeyde düzenlemeyi, bu olimpiyatın merkezini de İstanbul haline getirmeyi arzu ediyoruz.”

“İstanbul Bilim ve Teknolojinin Beşiğidir”

Bu projenin İstanbul’a çok yakıştığına dikkat çeken İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “İstanbul bilim ve teknolojinin beşiğidir. Şüphesiz ki ülkemiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde kendi sınırlarına sığmayan bir konuma gelmiştir. Ülkemiz özündeki cevheri takdir ederek bu kazanımlarını dünya ile paylaşan, dünyadaki bilimle birleşerek yoğrulan bir iddianın sahibidir. Bu yönüyle de biz yükseköğretim olarak da bu fikrin takipçisiyiz. Böyle bir projenin, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenmesinde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Levent Yazıcı’nın çok önemli katkıları olmuştur. Bu projenin içerisinde yer almak Üniversitemiz adına çok önemli bir husustur. Ülkenin taze beyinlere, güçlü beyinlere, zinde fikirlere ve çıktıya yakın çözümler üretebilen genç ve dinamik düşüncelere ihtiyacı var. Rutinle yetinmeyen, mevcuduyla tatmin olmayan ve hep daha ileriye ve ama kısa zamanda daha ileriye gidebilecek gençlere ihtiyacımız var. Bu gençleri karşımızda görüyoruz. Bu sınava 834 kişinin katılmış olması ülkemiz adına büyük bir gurur tablosudur. İyi ki varsınız, Türkiye sizler sayesinde geleceğe ümitle bakıyor.”

“İstanbul Üniversitesi Bizim Çözüm Ortağımız”

İstanbul Üniversitesi’nin Türkiye’nin en önde gelen üniversitelerinden biri olduğunu belirterek konuşmasına başlayan İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, “İstanbul Üniversitesi bizim çözüm ortağımız. Biz ülkeyle ilgili, İstanbul’la ilgili yapacağımız her türlü olumlu fikirde paylaştığımız zaman onlardan büyük bir destek alıyoruz. Türkiye’nin bir sevdası var. Bizim; 2023, 2071, Avrupa’nın ilk 3, dünyanın ilk 7 büyük ekonomisi arasına girmek gibi çok sayıda hedeflerimiz var. Bunları insan kaynağımıza dayanarak söylüyoruz. Bizde çok zeki, üretken, insanlar var. Bu potansiyelimizi ortaya çıkarmamız gerekiyor. İşte bizim şu anda Milli Eğitim Bakanlığı olarak yaptığımız şey budur. Biz farkındalık yaratmak istiyoruz, sizin gibi değerli insanların önünü açmak, çözüm bulmak istiyoruz. Bu tür yarışmaları biz bunun için yapıyoruz. Biz Türkiye’nin geleceğine katkı sağlamak istiyoruz. Siz de bu yarışmaya katılarak, ben bu yolda varım dediniz. Bugün dereceye giremeseniz ama bu iddianız olduğu sürece başarıya ulaşacaksınız. Bu yarışmaya katılan 834 tane çocuğumuzun hepsi ödüle layıktır. Ben inanıyorum ki bugün bu salonda olan gençler bundan 20 yıl sonra Türkiye’nin çok önemli firmalarında, kamu kurumlarında söz sahibi olacak” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından 2019 Ulusal İstanbul Bilim Olimpiyatları hatıra fotoğraflarından oluşan sinevizyon gösterisi izlenildi.
Sinevizyon gösterisinin ardından 2019 İstanbul Bilim Olimpiyatları’na dereceye giren öğrencilere ödül ve madalyaları; İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Levent Özil, İÜ Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Şahin tarafından takdim edildi.
Ödül töreni, dereceye giren öğrencilerin öğretmenlerine hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.
Ahmet Aykut
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler MüdürlüğüÖne Çıkan Haberler

İÜ-Siyasal-Bilgiler-Fakültesi-Mezunlarını-Uğurladı

İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunlarını Uğurladı

Kore-Cumhuriyeti’nden-Gelen-Heyet-İstanbul-Üniversitesi’nde-Ağırlandı

Kore Cumhuriyeti’nden Gelen Heyet İstanbul Üniversitesi’nde Ağırlandı

İÜ-Rektörü-Prof.-Dr.-Mahmut-Ak-“Zamanını-Aşan-Medeniyet:-Özbekistan-Sergi-ve-Sempozyumu”na-Katıldı

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak “Zamanını Aşan Medeniyet: Özbekistan Sergi ve Sempozyumu”na Katıldı

İÜ-İktisat-Fakültesi-2019-Yılı-Mezuniyet-Töreni-Gerçekleştirildi

İÜ İktisat Fakültesi 2019 Yılı Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi

İÜ-İstanbul-Tıp-Fakültesi-Öğretim-Üyesi-Prof.-Dr.-Aslı-Akkor-Gelincik’in-Büyük-Başarısı

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aslı Akkor Gelincik’in Büyük Başarısı

İÜ-İstanbul-Tıp-Fakültesi-Öğretim-Üyesi-Prof.-Dr.-Cevdet-Özdemir’in-Büyük-Başarısı

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Özdemir’in Büyük Başarısı