“17-25 Aralık FETÖ’nün Yargı Darbesi” Sempozyumu Gerçekleştirildi

Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi (TÜRKAD) ve İstanbul Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen “17-25 Aralık FETÖ’nün Yargı Darbesi” Sempozyumu, 24 Aralık 2018 tarihinde İÜ Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılış konuşmaları TÜRKAD Başkanı Av. Dr. Mehmet Sarı, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Av. Harun Muş ve AK Parti Grup Başkan Vekili M. Emin Akbaşoğlu tarafından yapıldı.

“17-25 Aralık Sürecinde Ceza Soruşturması Adı Altında Hukuksuzluklar Tezahür Etmiştir”

TÜRKAD Başkanı Av. Dr. Mehmet Sarı sempozyumda yaptığı konuşmada, “İllegal bir yolla demokratik hukuk sistemi ile seçilmiş hükümetin düşürülmeye çalışıldığını gördük. Yargısal faaliyetmiş gibi gözüken hukuksuz soruşturmalar, yani birilerinin emir ve talimatlarıyla bazı şebekelerin Türkiye’deki siyasal kriz çıkarma adına hareket ettiklerini gördük. Öncelikli olarak ceza soruşturmasının amacı suçluların adalet önüne çıkarılması ve hesap vermesidir. Ancak 17-25 Aralık sürecinde ceza soruşturması adı altında hukuksuzluklar tezahür etmiştir. Adaletin tesis edilmesi bir yana tam anlamıyla 81 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı mağdur edilmeye çalışılmıştır. Savcı kılığındaki kimselerin hukuksuz soruşturmaları ile karşı karşıya kalınmış sonradan milletimizin her şeyiyle idrak edeceği bir uluslararası istihbarat şebekesinin eylemleri ile karşılaşılmıştır. Uluslararası şebekelere ve dünyanın hegemonyasına ülkemizi satmaya kalkışan adı yargı faaliyeti olan bu operasyon aslında hepimizin gözünün önünde cereyan etmiştir. Öncelikli olarak ülkemizdeki yargı sistematiği içerisinde olmayan soruşturma işlemlerinin yapılmış olduğu İstanbul Emniyeti içindeki FETÖ’cü polis mensuplarının ve iş birliği yaptıkları adı sözde savcı olan kişilerin adliye kapısı önlerinde basın açıklamasıyla soruşturma yaptıkların şahit olmuştur. Gizli ve usule aykırı bir şekilde hafızalara kaydedilen yakalama kararlarını uygulamaya çalıştıkları görülmüştür” ifadelerine yer verdi.

“Toplumumuz Her Şeye Rağmen Birlik ve Beraberliğinin Kıymetini Bildi”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasında, “Nitelikli eğitim, etkin, donanımlı projeler üretmek, hem eğitimin, hem projenin sonuçlarını halkla paylaşmak. Yani topluma hizmet etmek, toplumun ihtiyaçlarına cevap vermek. Biz bu üç görevimizin de farkındayız. Ama en önemlisi toplum için var olduğumuzu, toplumun ortak paydasının sonucu olduğumuzu biliyoruz ve bunun kararlılığı içerisindeyiz. Üniversitemizin tüm imkânlarını toplumun ihtiyaçlarını önceliyerek yönlendiriyor ve planlıyoruz. Bu itibarla burada üretilen fikirleri, bilgileri topluma ihtiyaç duyduğu anlarda sunmak öncelikli görevlerimiz arasında. Ne mutlu ki siz gibi değerli dostlarımız, üniversitemizin kıymetli mensupları var. Hukuk kimliği altında hukukun temel ilkelerine aykırı olacak şekilde manipülasyona açık uygulamaların olduğunu gördük. Ne kadar sorumluluk içerisinde hareket etmemiz gerektiğini bir daha ve en acı şekilde bize öğretmiş oldu. Ama güzel şeyler de öğretti. Toplumumuzun her şeye rağmen birlik ve beraberliğinin kıymetini bildiğini gösterdi. Asıl hazinesinin kendi içerisinde beslediği kudreti ve beraberlik ruhu olduğunu bize gösterdi. Şu son zamanda gördüğümüz iç ve dış birçok müdahaleye rağmen ülkemiz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kendi birlik ve beraberliğiyle birçok tehlikeyi bertaraf edebileceğini tüm cihana gösterdi. Dünyanın sıkıntılar çektiği şu zamanda bile Türkiye‘nin kendisine avantajlar yakalaması Türk milletinin özünde beslediği bu cevher ile doğrudan alakalıdır” ifadelerini kullandı.

“Yaşananları Unutmamamız Gerekiyor”

AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Av. Harun Muş ise şunları dile getirdi: “17-25 Aralık olduğunda, ülkemiz tıpkı bugünlerde olduğu gibi 2014 yerel seçimlerine hazırlanıyordu. Yargı ve hukuk araçları kullanılarak seçilmiş hükümete bir darbe ile milletin de zihnini karıştırarak seçimlerde manipüle edilmesi amaçlanıyordu. Ama cesur ve kararlı liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve devletimizin anayasal kuralları bu darbe kalkışmasına hukuk içerisinde müsaade etmediler. Sonrakinde yaşadıklarımız, özellikle 15 Temmuz bu kalkışmanın ne kadar hain ve planlı kalkışma olduğunu bizlere bir kez daha anlattı ve gösterdi. Şimdi bu kalkışmayı yapanlar, kendileri hukukun ve yargının konusu oldular. Bu kalkışmayı ve sarsıntıyı atlatmayı hep birlikte başardık. Tabi ki bu yaşananları da unutmamamız gerekiyor. Rahmetli İzzetbegoviç’in Bosna Soykırımı ile ilgili kendi halkına yaptığı çağrışımda ‘savaşta çok büyük bir zulme uğradınız, bu zulmü size yapanları affedip affetmemekle özgürsünüz ancak soykırımı unutmayınız, çünkü unutursanız tekrarlanır’ diye bir nasihati var. Bundan ilham alarak bu kara günleri, kötü günleri toplum olarak hiçbirimizin unutmaması lazım. Çünkü unutursak tekrarlanma ihtimali var.”

“FETÖ Dini Görünümlü Siyasi Bir Küresel Organizasyondur”

AK Parti Grup Başkan Vekili M. Emin Akbaşoğlu konuşmasında, “Eğer tarih ders alınırsa tekerrür etmez. Herhangi bir meselenin 4 basamaklı düşünülmesinde fayda var. Yerel boyutuyla, ulusal boyutuyla, bölgesel boyutuyla ve küresel boyutuyla mütekâmil bir şekilde meselenin ele alınması olayın bütününü görmemize vesile olur. Ama yerel yaklaşımlar, bizi bir noktada yetersiz bırakabilir. FETÖ dini görünümlü siyasi bir küresel organizasyondur. İşin dini boyutu olduğu gibi siyasi boyutu, iktisadi boyutları vardır. Yaşadığımız süreçler hep birlikte bizlere göstermiştir. Ilımlı İslam ve radikal İslam şeklinde tezahür eden İslam’ı denetim altına alma, aslından saptırarak gerçekten bütün insanlığın kurtuluşuna vesile olma alternatifini ortadan kaldırmak için 40 yıl önce tohumları atılan ve aslında bir madeni paranın yazı ve tura yönü gibi FETÖ ve DAEŞ tezahürleri bulunan bu uluslararası operasyonları bütün boyutlarıyla ele almak zarureti söz konusudur. 17-25 Aralık sürecine biraz yakından baktığımızda aslında bunun öncülünün 28 Şubat olduğunu görmemek mümkün değil. 28 Şubat ki 17-25 Aralık’ı doğurmuştur. 28 Şubat FETÖ’nün ulusal ve uluslararası imkanlarını genişletmiş ve yaygınlaşmasına sebebiyet vermiştir” ifadelerine yer verdi.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyum 2 oturumda gerçekleştirildi.

Sempozyumun moderatörlüğünü TÜRKAD Başkan Yardımcısı ve Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selman Öğüt’ün yaptığı birinci oturumunda, Sabah Gazetesi Yazarı ve Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin tarafından “Avrasya’da Enerji Savaşı, Türkiye’nin Stratejik Konumu ve 17-25 Aralık Kumpası”, Ülke TV Yapımcısı ve Takvim Gazetesi Yazarı Turgay Güler tarafından “17-25 Aralık Süreci”, İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Barış Ertem tarafından “Brezilya’nın 17-25 Aralık Süreci” ve TÜRKAD İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Cem Kaya tarafından “Yakın Tarihin İkinci Post Modern Darbesi” başlıklı konuşmalar gerçekleştirildi.    

Moderatörlüğünü TÜRKAD Aile, Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Öznur Uslu’nun üstlendiği ikinci oturumda ise Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür “17 Aralık ve Arka Yüzü”, Avukat Cüneyt Toraman “17-25 Aralık Operasyonunun Reza Zarrab ve Hakan Atilla Davası ile İlişkisi”, Star Gazetesi Yazarı Fadime Özkan “17-25 Aralık Darbe Girişimi ve FETÖ’nün Medya Stratejisi” ve İstanbul Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Abdullah İslamoğlu “Yargı Vesayetinin Tarihi” başlıklı konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Sempozyum konuşmacılara plaket takdim edilmesi ve toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

Haber: Eda FİDAN
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler MüdürlüğüÖne Çıkan Haberler

“Bir-Kitap---Bir-Yazar”-Söyleşilerinin-Dördüncüsü-Gerçekleştirildi

“Bir Kitap - Bir Yazar” Söyleşilerinin Dördüncüsü Gerçekleştirildi

“Uluslararası-100.-Yılında-Haremeyn-i-Şerifeyn-Medine-Müdafaası-ve-Fahreddin-Paşa-Sempozyumu”-Başladı

“Uluslararası 100. Yılında Haremeyn-i Şerifeyn Medine Müdafaası ve Fahreddin Paşa Sempozyumu” Başladı

“Kuzey-Afrika’da-Toplum-ve-Siyaset-Dönüşüm-ve-Meydan-Okumalar”-Sempozyumu-Gerçekleştirildi

“Kuzey Afrika’da Toplum ve Siyaset Dönüşüm ve Meydan Okumalar” Sempozyumu Gerçekleştirildi

İÜ-Rektörü-Prof.-Dr.-Mahmut-Ak-Necip-Fazıl-Ödülleri-Töreni’ne-Katıldı

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak Necip Fazıl Ödülleri Töreni’ne Katıldı

“Sahn-ı-Seman’dan-Darülfünün’a-Osmanlı’da-İlim-ve-Fikir-Dünyası:-Alimler -Müesseseler-ve-Fikri-Eserler-Sempozyumu”-Gerçekleştirildi

“Sahn-ı Seman’dan Darülfünün’a Osmanlı’da İlim ve Fikir Dünyası: Alimler, Müesseseler ve Fikri Eserler Sempozyumu” Gerçekleştirildi

İÜ-Rektörü-Prof.-Dr.-Mahmut-Ak-DEİK-Olağan-Mali-Genel-Kurulu’na-Katıldı

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak DEİK Olağan Mali Genel Kurulu’na Katıldı