Vefat ve Başsağlığı

İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı eski öğretim üyesi değerli hocamız Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhum hocamıza Allah rahmet, ailesine, yakınlarına ve tıp camiasına başsağlığı diliyoruz.

Özgeçmiş

Türk ve Avrupa Üroloji camiasında saygın bir yere sahip olan Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu, 27 Mart 1935 yılında Kıbrıs’ta doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini Kıbrıs’ta tamamladıktan sonra Türkiye’ye gelerek burada tıp öğretimini tamamlamıştır.

Bir süre İngiltere’de görev alan Tellaloğlu, üroloji ihtisasına 1966 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Bölümünde başlamıştır. Ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen prostat biopsisi, Tellaloğlu’nun uzmanlık tezi olurken, uzmanlığında İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü’nü kuran 3 öğretim üyesinden biri olmuştur.

1983 yılında İstanbul’da ilk böbrek naklini gerçekleştiren ekibe başkanlık etmiş ve böbrek naklinin kurulmasında önemli adımlarda öncü olmanın yanında, ülkemizde Androloji ve Pediatrik üroloji bilim dallarının kurulmasında da önemli rolleri olmuştur. 60 yıllık başarılarla dolu mesleki kariyerinde uzmanlık tezi olan transrektal prostat biopsisi yanında mesane kanserinde lokal kemoterapi olarak intravezikal thiotepa uygulaması gibi birçok ilkleri üroloji camiasına kazandırmıştır.​