Sosyoloji Araştırma Merkezi'nden Daha İyi Atölyeleri: Akademik Bilişim

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen Daha İyi Atölyeleri, öğrencilerin müfredat kapsamında ihtiyaç duyduğu becerilerin kazanılmasına katkıda bulunmayı hedefleyen bir sosyal sorumluluk projesidir. Ve şimdi, bu yolda, DİA’nın devam filmi ile karşınızdayız: Akademik Bilişim.

Daha İyi Atölyeleri Akademik Bilişim nedir?

Öğrencilerin bilgiyi üretme, toplama, biriktirme, ayıklama ve yayma becerilerini güvenli, güncel araç ve hizmetleri etkili kullanarak geliştirmeleri için Sosyoloji Araştırma Merkezi tarafından tasarlanan 5 atölyeden oluşan 4 haftalık ücretsiz bir eğitim dizisidir.

20 Kişilik küçük bir grupla Mart-Nisan döneminde gerçekleştirilecek atölyelere devam zorunludur.

Kimler başvurabilir?

Üniversitelerin tüm bölümlerinden 4. sınıf ve yüksek lisans öğrencileri başvurabilir.

Başvuru yapmak için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Atölyeler:

Metin Tunç ile Bilgiye Erişimin ve Araştırmanın Daha İyi Yolları
20 Mart 09:30-14:30

Bilgiye nasıl erişebiliriz? Erişim stratejisi belirlerken nelere dikkat etmeliyiz? Arama, saklama ve yedekleme yöntemleri nelerdir? Mevcut araçları kullanarak etki alanımızı nasıl geliştiririz?

Devrim Ekmekçi ile Google Ürünleriyle Verimlilik ve Hız Kazanmanın Yolları
3 Nisan 09:30-12:30

Daha verimli, etkili ve hızlı olmak için Google’ın kullanıcılarına sunduğu ürün, araç ve hizmetleri kullanmaya nasıl başlayabiliriz? Ortak ve çevrimiçi çalışmak neden önemli ve gereklidir?

Adem Başpınar ile Referans Sistemlerini Kullanmanın Daha İyi Yolları
10 Nisan 09:30-12:30

Akademik yazımın en temel ögesi olan atıf nedir ve nasıl yapılır? Neler için kaynak göstermeliyiz? Haklı alıntı ve haksız alıntı nedir? İntihal engelleme programlarını nasıl daha etkili kullanırız?

Enis Duman ile Referans Yönetmenin Daha İyi Yolları
10 Nisan 13:30-16:30

Kaynakçamızı düzenlerken ve atıf verirken yaygın bilgisayar programlarını nasıl kullanabiliriz?
Gelecekteki çalışmalarımıza da kaynaklık edecek düzenli bir referans arşivi ya da kişisel kütüphanemizi oluştururken hangi araçlardan faydalanabiliriz?

İsmail Coşkun ile Yeni Teknolojilere Açık Olmak ve Akademide Gelişim
17 Nisan 09:30-12:30

Bilginin edinilmesi, üretilmesi ve yaygınlaştırılmasında yenilikçi ve etkili yol arayışının önemi nedir? Yeni teknolojilerle görüş ve biliş ufkumuzu nasıl genişletebiliriz?


Galeri