Damla Gönüllülük Hareketi Başvuruları

mla Gönüllülük Hareketi İstanbul Üniversitesi Gönüllülerini Bursa (Kadın), Eskişehir (Kadın), Aksaray (Kadın), Kırşehir’e (Kadın) Davet Ediyor
Damla Gönüllülük Hareketi kapsamında İstanbul Üniversitesi’ne kayıtlı öğrencilerin de başvurabileceği 20–29 Eylül tarihleri arasını kapsayan Bursa, Eskişehir, Aksaray ve Kırşehir programı için başvurular 22 - 25 Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı faaliyetlerinden biri olan Damla Gönüllülük Hareketi gönüllülük esaslı olup insan odaklı bir çalışmadır. Gönüllülük alanında çalışmalar yürüten ve öğrencileri arasında gönüllülüğü yaygınlaştırmayı amaçlayan İstanbul Üniversitesi, Bakanlık ile bir protokol imzalayarak, Damla Gönüllülük Hareketi ile öğrencilerine tüm Türkiye’de gönüllülük yapma fırsatı sunuyor.

Proje kapsamında Türkiye’nin farklı illerinde gönüllük faaliyetleri yürütülmektedir. Gidilen illerde dezavantajlı aile ve çocukların hiç bir din, dil ve etnik köken ayrımı yapılmadan katılımcı gençlerle bir araya gelmesi; kültürel değerlerin karşılıklı aktarımı ile programın yürütüldüğü yörelerdeki insanlarla, katılımcı gençlerin hayata bakış açılarının olumlu yönde etkilenmesi amaçlanmaktadır.

Damla Gönüllülük Hareketinin her bir programı 10 gün sürmekte ve ülkemiz üniversitelerinde öğrenim gören Türk ve Uluslararası öğrencilerin oluşturduğu 40 kişilik bir ekipten oluşmaktadır. Bu ekipler Damla Gönüllülük Hareketinin yürütüldüğü illerde dezavantajlı bölgelerde gönüllülük faaliyetleri yürütmektedir.

Damla Gönüllülük Hareketi faaliyetlerine katılım ücretsizdir. Program süresince ulaşım, konaklama ve yemek masrafları Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Program sonunda katılımcı gençlere katılım belgesi verilmektedir.

 Damla Gönüllülük Hareketi Kapsamında İllerde Yapılan Gönüllü Faaliyetler:

• Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde yaşlılarımızı ziyaret,

• Sevgi Evleri ve çocuk evleri sitesi ziyaretleri,

• İlkokul, ortaokul ve lise ziyaretleri ile çeşitli aktiviteler,

• Okul duvarı boyama etkinliği,

• Engelsiz yaşam ve rehabilitasyon merkezi ziyaretleri ve çeşitli aktiviteler,

• Toplanılan kitaplar ile kütüphane kurulumu,

• Mülteci kampları ziyareti ve çocuklarla çeşitli aktiviteler, Şehitlik ve mezarlık ziyaretlerinde kuş yemliği yapımı ve çevre temizliği,

• İllerin ruhuna anlam katan tarihi, kültürel ve manevi mekanların ziyareti,

• Fidan dikimi,

• Yöre halkı ile tanışma ve aile ziyaretleri vb.

Ayrıntılı Bilgi ve Kayıt için: 

damlaprojesi.com