Sevgili Öğrencimiz,

Sizlere, yaşamınızı sürdüreceğiniz mesleği kazandıracak olan üniversite öğretiminde sağlıklı, mutlu, başarılı günler diliyoruz. Bu nedenle ilk karşılaşacağımız KAYIT GÜNLERİ'ni sizlerin “İstanbul Üniversiteli olma” sevincini yaşayacağınız her ayrıntının düşünüldüğü özel günler olarak hazırlıyoruz.

Üniversitemiz 2005- 2006 Eğitim- Öğretim yılı yeni öğrenci kayıtları İ.Ü.Avcılar Kampüsündeki Öğrenci Kültür Merkezinde 05 Eylül- 12 Eylül 2005 tarihleri arasında (Cumartesi- Pazar dahil) ekte belirtilen gün, saat ve masalarda yapılacaktır. Kayıt işlemlerinizin tam ve zamanında yapılabilmesi için aşağıda belirtilen “kayıt için gerekli belgeleri” önceden hazırlayarak, ekte belirtilen kayıt gün ve saatinizde kayıt merkezine şahsen başvurmanız gerekmektedir (İstanbul Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi Türkçe Bölümü, Eczacılık Fakültesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe Bölümü, İşletme Fakültesi Türkçe Bölümü ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektrik 2.Öğretim İst.Eyüp Alibeyköy EML öğrencilerinin bu formun sağ üst köşesinde verilen kayıt sıra numarasına göre ekteki çizelgede belirtilen gün ve saatte gelmesi gerekmektedir.)

Kayıtların yapılacağı İ.Ü. Avcılar Kampüsüne kolaylıkla ulaşabilmek için, Aksaray, Esenler Otogarı, Mecidiyeköy, Taksim, Vezneciler ile Avcılar arasında çalışan belediye otobüslerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca Esenler Otogarında (Avcılar Otobüs Durağı Önü) kurulacak İstanbul Üniversitesi Kayıt Danışma Bürosundan kayıt ve konaklama ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilir ve buradan her saat başı (08.00-15.00 arası) hareket edecek İstanbul Üniversitesi araçları ile kayıt merkezine ulaşabilirsiniz.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

1- Öğrencinin ÖSYS Sonuç Belgesi

2- Öğrencinin mezun olduğu okuldan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi (Başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz). Aday 0,8 katsayısından veya ek puandan yararlanarak ya da Sınavsız Geçişle yerleştirilmiş ancak alan/kol/bölümü diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alan/kol/bölümden mezun olduğunu gösterir resmi belge (Mesleki ve teknik eğitim merkezi “METEM” mesleki ve teknik ortaöğretim programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

3- Nüfus Cüzdanının onaylı örneği

4- Muhtardan onaylı İkametgah senedi

5- 1983 ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için askerlik şubelerinden alınacak Askerlik Durum Belgesi (1984-1985-1986 ve daha sonraki yıllarda doğmuş erkek adaylardan bu belge istenmeyecektir.)

6- 12 adet 4.5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf (Fotoğraflar son 6 ay içinde, önden, başı ve boynu açık, öğrenciyi kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır.)

7- Öğrenci katkı payı makbuzu (Kayıt merkezinde açılacak olan banka şubesine ödenecek harç makbuzu) Katkı miktarlarını öğrenmek için tıklayınız

8- İstanbul Üniversitesi 2005- 2006 Öğrenci Kayıt Formu 1 (Ekte gönderilen form eksiksiz olarak doldurularak fotoğraf yapıştırılıp kayıt merkezine diğer belgeler ile teslim edilecektir. Lütfen formu katlamayınız )

9- İstanbul Üniversitesi 2005- 2006 Öğrenci Kayıt Formu 2 (Ekte gönderilen optik okuyucu form eksiksiz olarak doldurulup kayıt merkezine diğer belgeler ile teslim edilecektir. Lütfen formu katlamayınız ).

ÖNEMLİ NOT :

* Yükseköğretim öğrencileri, kılık kıyafet ile ilgili olarak yüksek yargı organları tarafından verilmiş kararlarla oluşmuş bulunan hukuki mevzuata uymak zorundadırlar. ( 2005 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu 13.Sayfa 4.1.'e göre yazılmıştır.)

* ÖSYM kılavuzunda belirtilen fakülte/yüksekokullarımızda isteyen öğrencilerimize yabancı dil öğretmek amacıyla açılan bir yıl süreli “ İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfları ” na katılmak isteyenlerin, öğrenci kayıt formu 1'de 8. satırdaki bilgileri doldurması gerekmektedir. “ İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfı ” yönetmeliğine göre kontenjan dahilinde hazırlık sınıfına girmeye hak kazanan öğrencilerin adları, eğitim yılı başında fakülte/yüksekokul öğrenci bürolarınca duyurulacaktır. İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfına katılmak isteyen öğrenciler, kayıt tarihini izleyen 15 gün içinde bu isteklerini geri alabilirler.

* İstanbul Üniversitesine kayıt yaptıran bütün öğrenciler (Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı okuyacaklar hariç) Yabancı Dil Yeterlik ve Derecelendirme Sınavına girmek zorundadırlar . Sınav tarihleri için ekte gönderilen çizelge veya kayıtlar sırasında size verilecek olan “ Öğrenci El Kitapcığı ”na bakınız. Sınav gün ve saatinde İ.Ü.Yabancı Diller Bölümünde bulununuz.