İÜ Su Bilimleri Fakültesi’ne Büyük İlgi

İÜ Su Bilimleri Fakültesi’ne ilgi giderek artıyor. Boş kontenjan kalmadı.

Ülkemizin ilk ve tek Su Bilimleri Fakültesi olan İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’ne 52 öğrenci yerleşti.

Türkiye’nin su potansiyelini daha iyi değerlendirebilmek amacıyla Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından atılan önemli bir adımla “Su Ürünleri Fakültesi”nin adı “Su Bilimleri Fakültesi” olarak değiştirilmişti. Bu önemli adımın ilk çıktıları Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2018 sonuçları ile ortaya çıktı. İÜ Su Bilimleri Fakültesi’nin puanı yükselirken fakülte için ayrılan kontenjanın fazlası ile dolması da dikkat çekti. İÜ Su Bilimleri Fakültesi’nde açılan 50 kişilik kontenjana 52 öğrenci yerleşti.

“Bu Değişim Sadece İsim Değişikliğinden İbaret Değil”

İÜ Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meriç Albay konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “İstanbul Üniversitesi, ülkemizin en köklü üniversitesi. İÜ Su Bilimleri Fakültesi ise ülkemizin ilk ve tek Su Bilimleri Fakültesi. Fakültemizin ismi 3 Temmuz 2017 yılında ‘Su Bilimleri Fakültesi’ olarak değiştirilmiştir. Kuşkusuz bu değişim sadece isim değişikliğinden ibaret değil. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu insan kaynağını doğru yetiştirebilmek için ders müfredatı değişikliği, akademik kadroya ihtiyaç duyulan alanlarda bilim insanı takviyesi ve ilgili bakanlıklarda çalışabilecek donanımda insan kaynağının yetiştirileceği bir sistem oluşturulmuştur. Bu çalışmaların sonuçlarını bu yıl almış bulunmaktayız. Bu yıl fakültemiz öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü ve kontenjanlarımızda doluluk oranı %100’ün üzerinde. Üniversitemiz ve fakültemize yerleşen öğrencilerimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum” dedi.

“Modern Ekipmanlarla Donatılmış Laboratuvarlarda Eğitim Alma Şansı”

İÜ Su Bilimleri Fakültesi’ni tercih eden öğrencilerin dünyanın en seçkin üniversiteleri içerisinde yer alan bir akademik kurumda eğitim almanın onurunu yaşayacaklarını söyleyen Prof. Dr. Albay, “Öğrencilerimiz dört yıl süresince su dünyasını bilimsel programla keşfedecek ve Su Bilimleri Mühendisleri olarak yetiştirilecekler. Su kaynaklarından yararlanma, yönetme ve sürdürülebilirliğini sağlama konularında söz sahibi olacaklar. Uzman bireyler olarak belediyeler ve ilgili bakanlıklarda mühendis olarak görev yapacaklar. Su Bilimleri Mühendisleri olarak sadece ülkemizde yetişmiş insan kaynağına katkıda bulunmayacak, aynı zamanda hemen her ülkede su bilimleri alanında temel ihtiyaçları karşılayacaklar. Eğitimleri süresince modern ekipmanlarla donatılmış laboratuvarlarımızın yanında fakültemize bağlı Sapanca ve Gökçeada Araştırma Birimlerinden faydalanacak, başta R/V Yunus–S olmak üzere Araştırma Gemilerimizi kullanacaklar” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin hem kamuda hem özel sektörde oldukça geniş iş alanı olan bu mesleği tercih ederek gelecekleri için çok önemli bir karar aldıklarını söyleyen Prof. Dr. Albay, “Su Bilimleri ve Mühendisliği programını seçen öğrencilerimiz geçmişi yüz yıllara dayanan İstanbul Üniversitesi kurumsal tecrübesi ve gelenekleri ile tanışma fırsatı bulacak. Bunun yanında ERASMUS, MEVLANA ve İkili Anlaşmalar kapsamında yirmiyi aşan farklı ülkede eğitim görme olanağı, her biri alanında saygın yer edinmiş güçlü akademik kadrodan eğitim alma fırsatı da tanıyacak” ifadelerini kullandı.

“Su Bilimleri Alanında Eğitim Veren En Köklü Akademik Kurumlardan Birisi”

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nin Su Bilimleri alanında eğitim veren ülkemizin en köklü akademik kurumlarından birisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Albay, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Şimdiye kadar kamu ve özel sektör ile gerçekleştirilen ürün bazlı projelerin yanında çok sayıda Avrupa Birliği projesi de yürütülmüş ve birçoğu halen devam etmektedir. Şu anda ilaç sanayii, aquakültür ve kimya sanayii ile yürütülen çok sayıda ortak proje mevcut. Su Bilimleri Fakültesi ülkemizde disiplinler arası en yoğun eğitim ve araştırma yapan akademik birimdir. Su Bilimleri Mühendisi olmak isteyen öğrenciler dört yıl boyunca temel yüzme dersinden sualtı teknolojisi dersine, akuatik mikrobiyoloji dersinden akuatik biyoteknolojiye, akışkanlar mekaniği dersinden hidroloji dersine, su kimyası dersinden su kalitesi modellemesine, biyokimya dersinden genetik dersine, akuakültür dersinden farmakoloji dersine, iç su ve deniz kaynakları yönetimi dersinden işleme teknolojisi derslerine kadar çok geniş bir yelpaze de ‘Su Bilimleri’ temelli mühendislik eğitimi almaktadırlar. Fakültedeki seçkin akademisyenlerin varlığı eğitimin ve araştırmaların kalitesini arttırmaktadır. Bu özelliğinden dolayı başta Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyeler olmak üzere birçok kamu kurumu adına çok sayıda proje yürütülmektedir.”

Su Bilimleri Fakültesi’nin Sağlık Bakanlığı’ndan yetkilendirilmiş “Biyosidal ürün analizleri” konusunda laboratuvarlara sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Albay, “Yüzme sularında kullanılan birçok kimyasal maddenin etkinlik testleri Su Bilimleri Fakültesi’nde yapılmaktadır. İçme sularında ortaya çıkan algal toksinler, koku ve tat ölçümleri de yapan ülkemizdeki tek akademik birimdir. Birçok su kütlesinin su kalitesi modellemesi fakültemizde yapılmaktadır. Su Bilimleri Fakültesi’ne bağlı araştırma gemileri ile de hem denizlerimizde, hem de iç sularımızın fauna-flora tespiti yapılmakta, biyolojik çeşitliliği ortaya çıkarılmakta, sularda iklim değişiminin yarattığı ekolojik sorunların etkileri araştırılmaktadır. Sualtı akustiği çalışmaları ile yunuslar izlenmekte, Antarktika’da ekolojik temelli projeler yürütülmektedir” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Albay konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Fakültemizin eğitiminin %30 İngilizce derslerden oluşması mezunlarımızın yurt dışında birçok ülkede çalışmalarına olanak tanımaktadır. Şimdiye kadar 30’a yakın ülke ile ERASMUS, ikili ve diğer anlaşmalar yapılmış olması yurt dışında çalışma imkânını artırmaktadır. Su Bilimleri Mühendisleri’ne ülkemizde ve gelişmiş ülkelerde ihtiyaç duyulan en önemli meslek haline gelmiştir. Fakültemizi seçen öğrenciler 5 program ile çift anadal yaparak diplomaya da sahip olabilmektedirler. Çağımızın mesleği olan ve sadece ülkemizin değil dünyadaki su kaynaklarını ekosistem temelli anlayışla koruyacak, faydalanacak ve yönetecek donanıma sahip olmak isteyen Su Bilimleri Mühendislerini yetiştiriyoruz.”

Prof. Dr. Albay, birçok mühendislik programının aşırı mezun sayıları nedeni ile istihdam da sıkıntı yaşadığını, Su Bilimleri Mühendisliği’nin ise kamuda ve özel sektörde duyulan ihtiyaç nedeni ile çok kısa sürede ülkemizin en saygın mühendislik programlarından biri haline gelmiş olmasından büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler MüdürlüğüGaleri

Öne Çıkan Haberler

“TULİP-Ekibini-Güçlendirmek:-Mentorlukta-Ustalarla-Ufuk-Turu”-Eğitimi-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

“TULİP Ekibini Güçlendirmek: Mentorlukta Ustalarla Ufuk Turu” Eğitimi İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

I.-Dünya-Savaşı’nın-100.-Yılında-Savaş-ve-Toplum-“Eve-Dönen-Asker”

I. Dünya Savaşı’nın 100. Yılında Savaş ve Toplum “Eve Dönen Asker” Başlıklı Uluslararası Kongre İstanbul Üniversitesi’nde Düzenlenecek

Oluz-Höyük’te-2-Bin-500-Yıllık-Pers-Sarayı-Bulundu

Oluz Höyük’te 2 Bin 500 Yıllık Pers Sarayı Bulundu

İstanbul-Üniversitesi’nde-Kontenjanların-Doluluk-Oranı-%100’ün-Üzerinde

İstanbul Üniversitesi’nde Kontenjanların Doluluk Oranı %100’ün Üzerinde

Cam-Tarihinin-Duayenleri-İstanbul-Üniversitesi-Cerrahpaşa’da-Buluşuyor

Cam Tarihinin Duayenleri İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’da Buluşuyor

TETLAB-Fikir-Fabrikasında-Fikirler-İcada-Dönüşüyor

TETLAB Fikir Fabrikasında Fikirler İcada Dönüşüyor