İstanbul Üniversitesi’nde Yaşlılık Atölyesi Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Araştırma Merkezi bünyesinde, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, Yalova Üniversitesi ve 65+ Yaşlı Hakları Derneği iş birliği ile düzenlenen “Yaşlılık Atölyesi” 2018 Programı, 1-2 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Etkinliğin açılış konuşmaları İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi, İÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Başkanı ve Sosyoloji Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İsmail Coşkun tarafından yapıldı.
“Lisansüstü Eğitimde ve Araştırma Alanında Performans Geliştirme Çabası İçerisindeyiz”
İÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Başkanı ve Sosyoloji Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İsmail Coşkun, İÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü ve bünyesinde bulunan Sosyoloji Araştırma Merkezi ile birlikte son dönemde özellikle saha araştırmalarına önem verilmekte olduğunu belirtti. Prof. Dr. Coşkun bu alanda insan yetiştirdiklerini ve toplum sorunlarıyla daha sağlıklı ilişkiler kurup gerekli bilgileri üretip kamuyla paylaşılması konusunda çaba gösterdiklerini aktardı. Yaşlılık çalışmalarının toplumsal araştırma ve sorun alanı olarak Türkiye’de merkeze oturduğunu da dile getiren Prof. Dr. Coşkun, “İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü olarak lisansüstü eğitimde ve araştırma alanında başka türlü bir performans geliştirme çabası içerisindeyiz” dedi.
“Bu Atölyenin ve Benzer Yenilikçi Çalışmaların Gelenek Haline Gelmesini Umuyorum”
İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi konuşmasında, “Sosyoloji Bölümü gerek üniversitemizin Bilimsel Araştırmaları Destekleme Birimi gerek İstanbul Kalkınma Ajansı gerekse de TÜBİTAK’tan aldığı destekler ile alana önemli projeler kazandırmakta. İstanbul Üniversitesi olarak 2015 yılında Yaşlılık Atölyesi’nin ilkine ev sahipliği yapmıştık. Bu atölyenin ve benzer yenilikçi çalışmaların gelenek haline gelmesini umuyorum. Atölye programına baktığımızda nüfusun yaşlanması olgusunun demografi, ekonomi ve sağlık gibi ilk akla gelen yönlerinin değerlendirilmesinin yanı sıra kent yerinde yaşlanma, göç, kuşaklar arası ilişkiler, aile yapısı, yalnızlık, hayat boyu öğrenme, yaş ayrımcılığı, teknoloji ve medya gibi farklı sosyolojik yönlerin de ele alındığını görüyoruz. Sosyal hizmetler öğrencileri de yaşlılık alanında çalışma isteği üzerine yaptıkları araştırma ile bizi sosyal gerçekliğin farklı bir boyutunu düşünmeye davet etti. Farklı disiplinlerin konuya ilgisi, konunun dinamik olmasından kaynaklandığı gibi yaşlıların sosyal öneminden de kaynaklanıyor. Bu sosyal önem sadece kültürel olarak yaşlının evin bereketi olması ve ona hürmet edilmesi yönündeki geleneksel arka planımız ile açıklanamaz” ifadelerine yer verdi.
“Yaşlılık Atölyesinin İkincisine Ev Sahipliği Yapıyoruz”
Atölye kapsamındaki temennilerini dile getiren İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, “2015 yılında, yaşlılık atölyesinin ilki için bir araya gelmiştik ve oldukça verimli tartışmaların yürütüldüğüne gönülden inandığım, dinamik bir atölye programına ev sahipliği yapmıştık. Bugün, burada yaşlılık atölyesinin ikincisine ev sahipliği yapıyoruz. Akademide, yeniliklere açık olmak kadar gelenek oluşturmak da önemli bir değerdir. Bu atölyenin de bir gelenek hüviyeti kazanmasını ve tecrübeli akademisyenlerin politika yapıcılarla bir araya geldiği, genç araştırmacıların yetiştiği, konuya dair farkındalığın artırıldığı bir atmosferde ülkemiz bilim dünyasına katkı sağlamayı sürdürmesini gönülden umuyorum” şeklinde konuştu.
Atölye kapsamında “Yaşlılık ve Teknoloji” ve “Yaşlılık ve Sağlık” panelleri gerçekleştirildi.
Haber: Eda FİDAN
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler MüdürlüğüÖne Çıkan Haberler

İÜ-Rektörü-Prof.-Dr.-Mahmut-Ak’ın-4-Ekim-Hayvanları-Koruma-Günü-Mesajı

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Mesajı

İstanbul-Üniversitesi-Cumhurbaşkanlığı-Külliyesi’ndeydi

İstanbul Üniversitesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeydi

İÜ-İktisat-Fakültesi-Ek-Bina-2’nin-Açılış-Töreni-Gerçekleştirildi

İÜ İktisat Fakültesi Ek Bina-2’nin Açılış Töreni Gerçekleştirildi

İÜ-Hukuk-Fakültesi-Oryantasyon-Programı-Gerçekleştirildi

İÜ Hukuk Fakültesi Oryantasyon Programı Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi, Beyoğlu Belediye Başkanlığı ve Kültür Kenti Vakfı Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Anadolu-Mektebi-Öğrencileri-İstanbul-Üniversitesi’ni-Ziyaret-Etti

Anadolu Mektebi Öğrencileri İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti