İstanbul Üniversitesi Tarafından Ali Saydam’a “İletişime Adanmış 40 Yıl” Münasebetiyle Berat Takdim Edildi

İÜ İletişim Fakültesi tarafından İletişim Duayeni Ali Saydam’a mesleki yaşamının 40. yılı dolayısıyla berat takdim edildi. İÜ İletişim Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen törene Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da katıldı.
“İletişime Adanmış 40 Yıl” münasebetiyle Ali Saydam için düzenlenen ‘Berat’ takdim töreni, 8 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Mavi Salon’da gerçekleştirildi. 


Törenin açılış konuşmaları İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu tarafından yapıldı.
“İletişimi Yönetmek Demek, Algılamayı Yönetmek Demektir”


Açılış konuşmasında Ali Saydam’ın hayatı ve akademik çalışmalarından söz eden İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu, “Ali Saydam iletişim alanındaki bilgileri sadece yazılı hale getirmekle yetinmedi. İletişim sektöründe çalışacak gençlere bu bilgileri ulaştırmak için, tüm iş yoğunluğuna rağmen üniversitelerde ders verdi. Büyük bir gururla söylüyorum ki; ilk olarak İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültemizde lisans ve yüksek lisans sınıflarına 10 yıl süresince dersler vermiştir. Çok sayıda öğrencimiz onun bilgilerini ve tecrübelerini onun kendi ağzından öğrenme şansına sahip oldu. Türkiye’de halkla ilişkiler mesleği denilince akla gelen ilk isimlerden birisini ve kendisini mesleğine adamış bir profesyoneli bizzat tanıma fırsatı buldular. İşte bugün burada, ülkemizin en köklü İletişim Fakültesi olarak, böylesi bir iletişim profesyoneline, akademi dünyasına ve iletişim sektörüne çok şey katmış bir değerli Usta’ya, tüm bu ürettiği değeri takdir ve teşekkür etmek üzere toplanmış bulunuyoruz” ifadelerine yer verdi.
“Dünyanın Bütün Köklü Üniversiteleri İş Dünyası İle Ortak Yapılan Araştırmalar Sayesinde Üst Sıralara Tırmanmaktadır”


İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasında üniversitelerin ürettiği bilimsel çalışmalar kadar, aynı zamanda profesyonel hayattan aldığı destekler, iş dünyası ile kurduğu başarılı ilişkiler ve kıymetli profesyonelleri bünyesinde değerlendirebildiği kadar güçlü ve etkili olabildiğinin altını çizerek şunları dile getirdi: “Bugün dünyanın bütün köklü üniversiteleri, profesyonel dünya ile kurduğu sürdürülebilir ilişki ve bu dünyadan alıp sınıflarında öğrencileri ile buluşturduğu kişilikler ya da iş dünyası ile ortak yapılan araştırmalar sayesinde üst sıralara tırmanmaktadır. Gerek İletişim Fakültemizde verdiği dersler ve yetiştirdiği öğrencilerle, gerekse iletişim sektörünün gelişmesi yönünde yaptığı çalışmalarla İletişime 40 yılını adayan Ali Saydam’a, bu katkılarının karşılığını bir ‘Berat’ ile taçlandırmak üzere buradayız.”
Ali Saydam’ın 40 yıl aralıksız bir biçimde iletişim alanı için değerli çalışmalar yaptığını ifade eden İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “İnsan yetiştirdiniz, kitaplar yazdınız, konferanslar verdiniz, sayısız makale ürettiniz. Biz Üniversite olarak bilgi üreten ve insan yetiştiren herkesi, bir akademisyen kadar kıymetli kabul eder, böylesi bir çabayı ve emeği görmezden gelmeyiz. Bu nedenledir ki İletişim Fakültemiz bu emeğinizi bir ‘Berat’ ile kıymetlendirmeyi düşünmüştür” şeklinde konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu tarafından Ali Saydam’a ‘Berat’ takdim edildi.


“Bu Yolda Sizlerle Beraber Yürüdüğüm İçin Çok Mutluyum”


Ardından kürsüye gelen Ali Saydam duygularını şu şekilde aktardı: “İnsan büyüdükçe özgeçmişi kısalır. Bizimki hala çok uzun. O yüzden gidilecek yol var zannediyorum. Bu yolda sizlerle beraber yürüdüğüm için çok mutluyum. Hepinize tekrar şükranlarımı sunuyorum.”
“Ali Saydam Türkiye Mozaiğini Şahsında ve Hayatında Bir Potada Eritmiş Çok Değerli Bir Şahıs”


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak törende yaptığı konuşmada, “Tarihi günlerden geçiyoruz. Türkiye mozaiğini şahsında ve hayatında bir potada eritmiş olan Ali Saydam bugün çok anlamlı bir hediye alıyor. 40 yıl, yani benim ömrüm kadar bu camiaya hizmet etmiş bir kişi var burada. Tevazuyu elden bırakmadan, kısa ve öz konuşması ile şahsında iletişimcilik nasıl olur dersini verdi Ali Bey. İletişimcilik neden çok önemli herhalde hepimiz farkındayız. Artık geçtiğimiz yüzyılın kodları geçerli değil. Yeni bir meydan okuma var ve iletişim hakikaten çok önemli. İletişimciliğin asli unsuru, akademik dünyaya hizmet edip de insan yetiştirmek. Bilgi ne kadar paylaşılırsa, insan kaynağı yetiştirilmesi noktasında ne kadar enerji harcanırsa o kadar kökleri sağlam bir süreç ortaya konulur” ifadelerini kullandı.
Bakan Albayrak konuşmasına şu şekilde devam etti: “Birçok şirket iletişim stratejisini doğru kurgulayamadığı için, ülkeler çok ciddi itibar kaybı yaşıyorlar. Dolayısıyla bu yüzyılda iletişim alanında çok farklı sınamalarla karşı karşıyayız. Özellikle bu yeni Türkiye yolculuğunda hep hazır olmamız gerekiyor. Ben bu noktada yaklaşık 10 yıldır tanıdığım Ali Bey'in bulunduğumuz her ortamda hep farklı bir tarafını yakalama şansına eriştiğimi düşünüyorum. Akıllı olan aklını kullanır, daha akıllı olan herkesin aklını kullanır. Ali Bey’in şahsında ve iletişim dünyasının özelinde bu yeni süreci daha büyük bir şevk ve destekle yönetmesi gerektiğini düşünüyorum. Ali Bey’e nice 40 yıllar diliyorum. Kendisinin yetiştirdiği insan kaynağı ile Türkiye’ye her anlamda olan katkıları için teşekkür ediyorum.”
Konuşmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak tarafından hediye takdim edildi.

Yoğun programı dolayısıyla törene katılamayan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun’un mesajı,

 İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu tarafından katılımcılarla paylaşıldı.

“Ali Saydam Kamuda ve Özel Sektörde Birçok İletişimciye Örnek Olmuş, İlham Vermiştir”
Prof. Dr. Fahrettin Altun mesajında Ali Saydam’a “İletişime Adanmış 40 Yıl” münasebetiyle düzenlenen programın takdir edilmesi gerektiğini belirterek, “Bu kıymetli tören nedeniyle öncelikle Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Ak ve İletişim Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu’ya teşekkürlerimi iletmek isterim. Bu törene konuşmacı olarak davet edilmekten ayrıca onur duydum. Büyük bir mutlulukla katılmayı planladığım törene Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve heyetiyle birlikte yapılacak bir yurtdışı seyahatine benim de katılmam gerektiğinden, maalesef şu an orada aranızda bulunamıyorum. Bugün ülkemizin en köklü üniversitesi olma özelliğini taşıyan ve kendimi her daim bir mensubu olarak gördüğüm İstanbul Üniversitesi tarafından Ali Saydam’a değer görülen Berat, ülkemize iletişim alanında büyük katkılar sağlamış, önemli çalışmalar üretmiş, daima aklıselimden yana olan çok değerli bir iletişimcinin, 40 yıllık yetkinliğinin en üst düzeyden takdir edilmesi anlamını taşımaktadır. Ali Saydam, gerek kamuda gerekse özel sektörde birçok iletişimciye örnek olmuş, ilham vermiştir. İnanıyorum ki, bundan sonra da tüm iletişimciler için bir münevver iletişimci olarak örnek ve öncü olmaya devam edecektir” ifadelerine yer verdi.
Ayrıca törende, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar ve Synchronis Almanya Ajans Başkanı Christian Langer da konuşma yaptılar.
“Stratejik İletişim Tüm Sektörler İçin Yeni Yaklaşımlar Getirdi”
Doğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, Ali Saydam’ın iletişim alanında gerçekleştirdiği çalışmaların kılavuz olduğunu altını çizerek, “İletişim sektörünün duayeni Ali Saydam ve değerli ekibi 40 yıllık süreçte çok önemli işlere imza attılar. Yakından bilindiği üzere, dünya coğrafyaları siyasal, sosyal ve ekonomik dönüşüme şahit olurken, iletişim sektörü daha da gelişti ve birey kavramı ön plana çıktı. Tabii söz konusu bu süreçte, stratejik iletişim tüm sektörler için yeni yaklaşımlar getirdi. Sayın Saydam’ın 40 yıllık birikim, emek ve sektöre adanmışlığı ile yaptığı başarılı çalışmalar şirketlere kılavuz olurken, sektöre insan kaynağı kazandırması yönüyle de büyük değer taşıyor. Ülkemizde böylesine başarıların ödüllendirilmesi çok anlamlı. Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden İstanbul Üniversitesi’nin yaptığı ev sahipliğini çok değerli buluyorum. Sayın Saydam’a nice 40 yıllar diliyorum” dedi.

Synchronis İletişim Ajans Başkanı Christian Langer ise, “Ülkenizdeki yaşam şekline, Türkiye’nin güzel yemeklerine, müziğine ve kültürüne ve hepsinden de öte Ali Saydam’a olan hayranlığım hiçbir zaman değişmeyecek. Kardeş olduk. İletişim, futbol, finans, girişimcilik her zaman derin sohbetlerimizin konusu oldu. Anlaşmazlıklarımız da oldu, ama Türkiye ve Almanya her zaman bizim gibi iyi birer ortak oldular” sözleri ile Ali Saydam’a olan saygı ve hayranlığını dile getirdi.
“Tüm Antipropagandaya Rağmen Türkiye İçin Kamu Diplomasisi”
Törende, İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Vural moderatörlüğünde “Tüm Antipropagandaya Rağmen Türkiye İçin Kamu Diplomasisi” konulu bir açık oturum gerçekleştirildi. 


Açık oturumda Gazeteci Avni Özgürel, Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ve Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün katılımcı olarak yer aldı.
Açık oturumun ardından ‘Berat’ takdim töreni, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.
Haber: Eda FİDAN
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler MüdürlüğüÖne Çıkan Haberler

YÖK-TEBİP-Toplantısı-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

YÖK-TEBİP Toplantısı İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

“1.-Uluslararası-Orta-Avrasya-Korenoloji-Konferansı”-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

“1. Uluslararası Orta Avrasya Korenoloji Konferansı” İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

İÜ-Rektörü-Prof.-Dr.-Mahmut-Ak-Dereceye-Giren-Fen-Fakültesi-Öğrencilerini-Tebrik-Etti

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak Dereceye Giren Fen Fakültesi Öğrencilerini Tebrik Etti

5.-Uluslararası-Sağlık -Kültür-ve-İnsan-Bedeni-Sempozyumu-İstanbul-Üniversitesi’nde-Başladı

5. Uluslararası Sağlık, Kültür ve İnsan Bedeni Sempozyumu İstanbul Üniversitesi’nde Başladı

1.-Uluslararası-Fen-Bilimleri-Lisansüstü-Araştırmalar-Sempozyumu-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

1. Uluslararası Fen Bilimleri Lisansüstü Araştırmalar Sempozyumu İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

İÜ-Rektörü-Prof.-Dr.-Mahmut-Ak’ın-4-Ekim-Hayvanları-Koruma-Günü-Mesajı

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Mesajı