İstanbul Üniversitesi ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Araştırma Üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile “Sürekli Eğitim Merkezleri Sertifikasyon Programı Protokolü” imzaladı.

İstanbul Üniversitesi ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında, 11 Ocak 2018 tarihinde “Sürekli Eğitim Merkezleri Sertifikasyon Programı Protokolü” imzalandı. Protokol, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak tarafından imzalandı.


Protokol, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve 10 Araştırma Üniversitesi ile 5 Aday Üniversite bünyesinde bulunan sürekli eğitim merkezleri arasında bir iş birliği yapılmasını öngörüyor. Bu iş birliğindeki temel amaç ise yüksek teknolojili ürünler geliştirmek için insan kaynağı yetiştirmek.

“İstanbul Üniversitesi Ülkemizin Yükseköğretimindeki Merkezi Rolünü Sürdürüyor”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “İstanbul Üniversitesi tarihsel süreçte ülkemizin yükseköğretimindeki merkezi rolünü, bilimsel bilgi üretiminin araştırmaya dayalı olduğu anlayışını benimseyerek eş zamanlı olarak sürdürmüş ve zamanla araştırma faaliyetlerinde de güçlü bir konuma ulaşmıştır. Üniversite-Sanayi, Üniversite-İş Dünyası, Üniversite-Kamu Kesimi iş birliğinde ise; yüksek Ar-Ge kapasitesi öne çıkmakta, yenilikçi ve girişimci bir üniversite rolünü benimsemiş bulunmaktadır. Bunun ötesinde, Araştırma Üniversitesi olarak toplumuna doğrudan hizmet veren, ülke kalkınması için yeni bilgiyi üreten, bu bilgiyi ticari ürüne dönüştürmeyi başaran, beşerî sermayeye katkıda bulunan öncü güç rolünü yerine getirmektedir. Üniversitemizin en kuvvetli yönü ise; araştırmaya ve araştırmacı yetiştirmeye yönelik altyapıları, geniş, alanında yetkin ve öncü akademik kadrosu ve programlarıdır. İmzaladığımız bu protokol hem Üniversitemiz hem de ülkemiz adına özellikle Türk sanayisi için büyük önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Sürekli Eğitim Merkezleri Daha İşlevsel Hale Gelecek”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, protokolün imza töreninde yaptığı konuşmada söz konusu iş birliğinin temel amacının yüksek teknolojili ürünler geliştirmek adına insan kaynağı yetiştirmek olduğunu dile getirdi. Özlü, bu ve benzer protokollerin, Türk sanayisini geleceğe taşıyacak adımlardan olacağını söyledi. Bakanlık olarak bugüne kadar üniversitelerle birçok ortak projeye imza attıklarını anlatan Özlü, “Bugün de sürekli eğitim merkezlerimizi daha da işlevsel hale getirmek için yeni bir projeyi hayata geçireceğiz. Bu doğrultuda katma değeri yüksek ürünlerin tasarımında ve teknolojisinin geliştirilmesinde görev alacak iş gücünün niteliklerini artıracağız” dedi.

Projeyi oluştururken Bakanlık tarafından Ar-Ge ve tasarım merkezi olarak ilan edilen ve teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren firmaların ihtiyaçlarını belirlediklerini dile getiren Özlü, bu firmalara istihdam ettikleri personelin ne tür eğitimlere ihtiyaç duyduklarını sorduklarını belirtti. Özlü, firmalardan gelen cevaplar doğrultusunda proje yönetimi, Ar-Ge, teknoloji ve inovasyon yönetimi, bilgi teknolojileri yönetimi başlıkları altında eğitim desteği sağlamaya karar verdiklerini anlattı.

İlk etapta 10 Araştırma Üniversitesi ve 5 Aday Üniversite bünyesindeki sürekli eğitim merkezlerinde eğitim vereceklerini bildiren Özlü, “Bu eğitim programı, önümüzdeki günlerde daha da yaygın hale gelecek” ifadesini kullandı. Teknoloji yarışının Sanayi 4.0’ın etkisiyle tüm dünyada hızlandığına dikkati çeken Özlü, “Türkiye, bu yarışın gerisinde kalmak bir yana, yarışın öncü ülkelerinden birisi olacak. Hızla değişen ve her gün farklı boyutlarda gelişen teknoloji insan kaynağı politikalarını da kökünden değiştirmiştir” diye konuştu. Özlü, Türkiye’nin bilim, sanayi ve teknolojide sıçramayı kendi kaynaklarıyla yapabileceğini belirterek, üniversitelerin insan kaynağını besleyen en önemli kurumlar olduklarını vurguladı.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Öne Çıkan Haberler

İstanbul-Üniversitesi-ve-UGETAM-Arasında-Eğitim-Protokolü-İmzalandı

İstanbul Üniversitesi ve UGETAM Arasında Eğitim Protokolü İmzalandı

“Newton-Katip Çelebi Fonu Bilgilendirme Toplantısı” Gerçekleştirildi

İstanbul TTO Proje Yazımı Konulu Çalıştay Gerçekleştirdi

“Prof.-Dr.-İlhan-Akın’a-Saygı-Günü”-Programı-Düzenlendi

“Prof. Dr. İlhan Akın’a Saygı Günü” Programı Düzenlendi

Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Doç. Dr. Zeki Candan’ın Nanoteknoloji Alanındaki Projesi Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’na Davet Edildi