İstanbul Üniversitesi 1453 Ödülleri Sahiplerini Buldu

İstanbul Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen İstanbul Üniversitesi 1453 Ödülleri, 18 Mayıs 2017 tarihinde İÜ Rektörlük Binası Ön Bahçe'de gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Ödül Töreni’ne İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve TC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Doç. Dr. İbrahim Kalın da katıldılar.

Programın açılışında konuşan İÜ Öğrenci Konseyi Genel Sekreteri Emir Alp Turgut ve İÜ Öğrenci Konseyi Çalışma Grupları Sorumlusu Gülnur Kahraman konseyin amaçlarını ve törenin hazırlık sürecinde yaşananları aktardı.

İÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Enes Kaşkaş ise konuşmasında, “Bu etkinliği düzenlemekteki amacımız, üniversitemizi meydana getirdiği faaliyetlerle, öğrencilerin gerçekleştirdiği etkinlik ve ürettiği fikirlerle gündeme taşımaktır. Bu nedenle bu akşamki organizasyonumuz çok önemli. Bizleri burada yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Sporda, Müzikte ve Sanatta Gençlerimizin Kendi Birikimlerini Dört Gözle Bekliyoruz

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ise konuşmasında, “Tüm dünyayı kıskandıran en önemli yüzümüz genç nüfusumuz. Bu genç nüfusun da en dinamik, en nitelikli kısmı da şükürler olsun ki üniversitemizi temsil ediyor. 260 bin kişilik bir öğrenci kitlesine sahip olmanın gururunu yaşıyoruz. Öğrencilerimiz tabii ki burada eğitim alıyorlar ve bu eğitimin gereği olarak birtakım araştırma hizmetlerine katılıyorlar. Ama öğrenciliğin en önemli kısmı destek unsuru gibi görülen spor, müzik ve sanat alanlarında kendi varlıklarını göstermeleri. Bugün Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu’ndan bu yıl içerisinde Türkiye’de spora en fazla katkı veren üniversite olduğumuza dairs yazılı bir tebrik mektubu aldım. Bu mektubun muhatabı sizlersiniz, sizleri tebrik ediyorum. Sporda, müzikte ve sanatta gençlerimizin kendi birikimlerini dört gözle bekliyoruz. Bu konuda her türlü kolaylığı, üniversitemizin imkânlarını onlara sunacağımızı bildiriyorum. 1453 Ödül Töreni'nde emeği geçen herkese ve bu fikre sahip çıkan geniş kitlemize teşekkürlerimi iletiyorum” şeklinde konuştu.

Yılın En İyi Yazarı Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Doç. Dr. İbrahim Kalın Seçildi

Açılış konuşmalarının ardından ilk ödül “Yılın En İyi Yazarı” seçilen TC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Doç. Dr. İbrahim Kalın’a takdim edildi.

Doç. Dr. Kalın, mezun olduğu üniversitede bulunmaktan yaşadığı heyecanı belirterek, “Kendi evime 25 yıl sonra dönmemin heyecanını ve gururunu yaşıyorum. Öğrenci Konseyi’ne ve Sayın Rektörümüze bu organizasyondan dolayı teşekkürlerimi arz ediyorum. Bu mekânda, hemen yanı başımızda Süleymaniye, Fatih, Ayasofya ve Zeyrek medreselerinin birleşmesiyle çok uzun yıllar, eski tabirle akli ile nakli ilimler birlikte okutuldu. Hukuktan felsefeye, mühendislikten teolojiye, kelamdan sanata kadar, insan zihninin ulaşabileceği tüm alanlarda çok önemli çalışmalar yapıldı. İnanıyorum ki siz de burada aldığınız eğitimle, dünyaya bir fetih gözüyle yani dünyaya açılım gözüyle bakma imkânı kazanacaksınız. Bugün çağımızın en temel sorunu, yetişmiş insan sorunu. Ülkemizin de aslında en büyük avantajı ve şansı, yetişmiş insan kapasitesi potansiyeline sahip olması. İnşallah burada yapacağımız çalışmalarla aklı, erdemi, ahlakı, tefekkürü birleştiren bir insan prototipi oluşturmanın gayreti içinde olacağız” ifadelerini kullandı.

Yılın en iyi yazarı ödülüne layık görülmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kalın, “Asıl olan insanın ürettiği fikirdir, düşüncedir. Bununla ortaya koyduğu eserlerdir. Bunları ortaya koyarken sahip olduğu mesuliyettir. İnşallah bu ödül, bu mesuliyeti hatırlamamıza, şahsen benim hatırlamama vesile olur” şeklinde konuştu.

Ödül Töreninde Öğrenciler Sanatçıların Konserleriyle Eğlendi

Ödül töreninde öğrenciler Mustafa Yıldızdoğan, Ziynet Sali ve Gökhan Türkmen’in şarkıları ile eğlendiler.

9 milyonun üzerinde katılımcı ile İstanbul Üniversitesi 1453 Ödül Töreni’nde ödül alan isimler şu şekilde sıralandı:

Yılın En İyi Türk Halk Müziği Sanatçısı: Mustafa Yıldızdoğan

Yılın Müzik Adamı: Gökhan Türkmen

Yılın Müzik Kadını: Ziynet Sali

Yılın Girişimci İş Adamı: Erbakan Malkoç

Yılın Dizisi: Payitaht Abdülhamit

Yılın En Etkili Sivil Toplum Kuruluşu: Kızılay

Yılın Sosyal Sorumluluk Proje Reklamı: Darüşşafaka

Yılın Sporcusu: Kenan Sofuoğlu

Yılın Bilim İnsanı: Aziz Sancar

Yılın Genç Bilim İnsanı: Ahmet Serdar Mutluer

Yılın Çıkış Yapan Radyosu: CRI TÜRK Radyo

Yılın Çıkış Yapan Yönetmeni: Alişan Günay Yıldırım

Ödül Töreni, sahnelenen DJ performansı ile son buldu.

Haber: Canan GÜZEL

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Öne Çıkan Haberler

3. Etik Çalıştayı Gerçekleştirildi

İÜ ENUYGAR 11. Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı’na Katıldı

9. TRT Belgesel Ödülleri’nin Kazananları Açıklandı

İÜ-Futsal-Takımı-Ülkemizi-Avrupa-Üniversitelerarası-Oyunları’nda-Temsil-Edecek

İÜ Futsal Takımı Ülkemizi Avrupa Üniversitelerarası Oyunları’nda Temsil Edecek

Küllerinden-Doğan-Kurum:-DÂRU’L-ELHAN

Küllerinden Doğan Kurum: DÂRU’L-ELHAN

İÜ-Mühendislik-Fakültesi-Öğrencileri’nden-Depreme-Dayanıklı-Bina-Tasarımı-Yarışmasında-Üstün-Başarı

İÜ Mühendislik Fakültesi Öğrencileri’nden Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışmasında Üstün Başarı