“Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralamaları”nın Tümünde Yer Alan Tek Türk Üniversitesiyiz

URAP Laboratuvarı’nın 159 Türk üniversitesinin yerlerini gösteren 10 farklı dünya sıralamasına göre hazırladığı raporda İstanbul Üniversitesi, 2016 yılında yapılan 10 sıralamanın 10’unda da yer alan tek üniversite oldu.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP (University Ranking by Academic Performance) Laboratuvarı, üniversite adaylarına ve velilere yardımcı olmak amacıyla geçen yıl yayımlanan 10 farklı “dünyanın en iyi üniversiteleri” sıralamasında 159 Türk üniversitesinin yerini gösteren bir rapor hazırladı. Türk üniversitelerinin 2016’da yer aldığı bu 10 sıralama kurumu arasında Webometrics, SCIMago, US News and World Report, QS, THE, Leiden (CWTS), CWUR, RUR, ARWU ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı yer aldı.

ARWU ve SCIMago Dünya Sıralamalarında İlk 500’e Giren Tek Üniversiteyiz

Raporda, dünya genel sıralaması yapan 10 kurumdan en az 5’inin sıralamasında yer alan 17 Türk üniversitesi belirlendi. Buna göre, İstanbul Üniversitesi yapılan tüm sıralamaların tümünde yer alan tek üniversite oldu.

İstanbul Üniversitesi Leiden, Arwu ve SCIMago sıralamaların üçünde ilk 500’de yer aldı. İstanbul Üniversitesi ayrıca ARWU ve SCIMago dünya sıralamalarında 2016 yılında ilk 500’e girebilen tek üniversite oldu.

Farklı Ülkelerde Okumak İsteyen Öğrenciler Tercihlerini Dünya Üniversite Sıralamaları’na Göre Yapıyor

ABD’de Hobsons EMEA adlı araştırma kurumu, 2015 yılında, yabancı ülkelerde okumak isteyen 45 bin 543 üniversite adayını kapsayan anket çalışmasının 42 sayfalık sonuç raporunu yayımladı. Çalışmanın sonuç raporunda, tüm ülkelerden, başka ülkelerdeki üniversitelerde okumak isteyen öğrencilerin dünya üniversite sıralamalarını yakından izlediği açıklandı.

Raporda, yabancı ülkelerde uygun bir üniversite arayan öğrenci adaylarının; %43’ünün ARWU, %33’ünün THE, %29’unun CWUR, %29’unun QS, %23’ünün URAP, %21’inin US News, %7’sinin Webometrics, %4’ünün Leiden, %2’sinin U-Multirank ve %2’sinin de SciMago sıralama sistemlerinin alan sıralamasını tercih ettiği açıklandı.


Öne Çıkan Haberler

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ı Ziyaret Etti

Temel İlkyardım Eğitimi Sertifika Töreni Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi’nden “Halk Sağlığı Kongresi”nde Birincilik

Prof. Dr. Mübahat Solmaz Kütükoğlu Onuruna Saygı Günü Düzenlendi

7. Tıp Kariyer Günleri Etkinliği Gerçekleştirildi

İletişim Fakültesi Fotoğraf Kulübü Kuruldu