farukerzengin Prof. Dr. Faruk ERZENGİN

1950 yılında Kahramanmaraş'ta doğdu. İlk, Orta ve Lise'de heryıl iftihara geçti ve sınıf birincisi oldu. 1965 yılında aynı ilin lisesini dönem birincisi olarak bitirdi. 1966-1967 öğretim döneminde İ.Ü. Tıp Fakültesine girdi ve 31 Mayıs 1972'de ilk 3'e girerek pekiyi derece ile mezun oldu. Şubat 1974'e kadar askerlik görevini Amasya'da tamamladı. 1 Mart 1974'te açılan sınavı kazanarak İ.Ü. Tıp Fakültesi Kardiyoloji

Anabilim Dalı'ndaki asistanlık görevine başladı. 1976 Van depreminde gönüllü olarak hizmet talep eden ve Van, Muradiye ve Erciş bölgesinde en soğuk kış şartlarında şevkle çalışan fakültemizin 5 asistanından biriydi. 1978 yılında " İç Hastalıkları Uzmanlık" sınavını vererek Kardiyoloji Bilim Dalı'nda Başasistan olarak çalışmaya başladı.

İstanbul Üniversitesi tarafından görevli olarak 01.02.1982 tarihinde İngiltere'nin St. James's Üniversitesince sağlanan "Senior Registrar-Research Fellow" kadrosu ile aynı üniversitenin Kardiyoloji Departmanına gönderildi. 30.11.1982 tarihinde "Doppler" Ekokardiyografiyi öğrenmek ve bu sistemi ilk olarak İngiltere'de kurmak üzere St. James's Üniversitesi tarafından Amerika Birleşik Devletleri, Washington ve Seatle Üniversitelerine ve Cleveland Clinic'e gönderildi. İngiltere'ye tekrar döndükten sonra bu ülkede ilk Doppler Ekokardiyografi Laboratuarını kurdu. İngiltere'de 2 yıl kaldıktan sonra 12.12.1983 tarihinde İ.Ü Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'na döndü. Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda Ekokardiyografi Laboratuarının modern ve verimli hale getirilmesinde görev aldı. Doppler Ekokardiyografi'yi ülkemize ilk getiren ve Türkiye'de ilk defa İstanbul Tıp Fakültesi'nde kuran kişidir. 1984 yılında Türk Kardiyoloji Derneği Ekokardiyografi Çalışma Grubu Genel Sekreterliği'ne seçildi. Bu görevi 10 yıl yürüttüğü dönem içinde uluslararası katılımlı 4 büyük ulusal kongrenin genel sekreterliğini ve organizatörlüğünü yaptı. Bu ara aynı klinikte Doçent ve Profesör oldu. Bu süre içinde çeşitli kereler üniversite kanalı ile görevlendirilerek yurt dışında Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde uzun ve kısa vadeli kurslara katıldı ve ileri eğitim aldı. 1990 Nisan-Mayıs aylarında istanbul Tıp Fakültesi kardiyoloji Anabilim dalı tarafından görevli olarak Amerika Birleşik Devletlerinde Miami ve Orlando şehirlerinde düzenlenen uygulamalı Transözofajial Ekokardiyografi kurslarına gönderildi. Cleveland Clinic'te eğitim gördü ve fakültesine dönüşünde Türkiye'de ilk Transözofajial Ekokardiyografi Laboratuarını kurarak bu yöntemi rutinde kullanılır hale getirdi ve hastalarımızın hizmetine sundu. 150'si yabancı dilde olmak üzere 6 kitapta yazdığı konular vardır. Kardiyoloji, Ekokardiyografi ve Hipertansiyonla ilgili 3 kitabın yakın zamanda bitirilmesi için 2'sinde editör birinde editör yardımcısı olarak çalışmaktadır. 200'ün üzerinde yerli yayını mevcuttur. 100'ün üzerinde yerli ve yabancı kongrede tebliğde bulunmuş ve konferanslar vermiştir.

Ocak 1998 tarihinde Döner sermaye İşletme Müdürlüğü, Satınalma Komisyon Başkanlığı ve Tahakkuk Amirliğine atandı. Bu görevi sürdürmekte iken 30.06.1998 tarihinde yapılan Dekanlık seçiminde aday olan diğer öğretim üyeleri arasından en yüksek oyu alarak dekan seçildi. Halen İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Dekanıdır.