Randevu Almak İçin


Telefonla başvuru dışında randevu kabul edilmemektedir. Yurtdışından randevu almak isteyen hastalarımız +90 212 414 25 99 numaralı telefonu aramalıdır.

Admissions


Sıkça Sorulan SorularKuron Köprü Protezleri(Sabit Protezler) ile ilgili sorular


Kuron- Köprü Protezi Bilimdalında tedavi yaptırabilmek için ne yapmak gerekir?
Fakültemizi telefonla arayarak ilk muayene için randevu alıp, hasta kaydı ve ilk muayene işlemlerinizi tamamladıktan sonra; karar verilen tedavi planı doğrultusunda ağız hazırlığınızın yapılması gerekmektedir. Ağız hazırlığı; dolgu, kanal tedavisi ve dişeti tedavisi gibi tedavileri kapsamaktadır. Ağız hazırlığı tamamlanmamış hastalar, tedavinin başarısını olumsuz yönde etkileyeceğinden, kuron- köprü protezi kliniğine başvuramazlar. Ağız hazırlığı tamamlanmış hastalar, fakültenin 1. katındaki kliniğimize başvurarak, küçük klinikteki nöbetçi hekime muayene olup protez sırası alırlar. Muayene için randevu alınması gerekmemektedir. Muayeneye gelirken Oral Diagnoz bölümünden verilen muayene formu ve varsa röntgenlerinizi getiriniz. Tedavinin başlama süresi ortalama 3-4 aydır.

Kuron - köprü protezi ne demektir ve niçin kullanılır?
Kuron, çürük, kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemidir. Köprü ise bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak boşlukların doldurulması işlemidir. Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. Bunun sonucunda yandaki dişlerde dişeti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelir. Eğer uzun süre bu boşluk implant ya da köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabilir.

Kuron- köprü protezi tedavilerinin tamamlanması ne kadar sürer?
Tedavi süresi tedavinin zorluğuna ve içerdiği diş sayısına göre ortalama 2 haftayla 2 ay arasında değişmektedir.

Tedavi aşamaları nelerdir?
Ağız içi ve röntgen muayeneleri doğrultusunda kaplanacak dişler belirlenir. Bu dişler restorasyona yer açmak amacıyla, lokal anestezi altında, ağrısız bir biçimde 1,5- 2 mm kadar küçültülür. Hazırlanan dişlerin tam bir modelinin elde edilebilmesi için ölçü alınır. Diş teknisyeni ölçüden alçı model döküp, protezi bu model üzerinde hazırlar. Protez, ağız içinde prova edilir. Hazırlıklar sonucunda, fonksiyon, estetik ve sağlık açısından uygun hale gelen protez daimi olarak yapıştırılır. Kuron köprü protezleri sabit protezlerdir, hasta tarafından ağızdan çıkartılmazlar. Hastanın doğal dişleriyle beraber diş hekiminin yönlendirdiği biçimde diş fırçalama ve diş ipi kullanımıyla düzenli bakımları gereklidir.

Kuron- köprü protezlerinin yapımı için en uygun malzeme hangisidir?
Günümüzde biyolojik uyumu ve estetik özellikleri bakımından en çok tercih edilen malzemeler metal destekli porselenden veya tamamen porselenden yapılmış protezlerdir. Aralarındaki fark tam porselen kaplamaların daha estetik ve daha doku dostu olmasıdır.

Hareketli protezlerle ilgili karşılaşılan sorular ve cevapları:


İmmediat (hazır) protezler ile geleneksel protezler arasındaki fark nedir ?
Protezler ne zaman yapıldıklarına ve ne zaman ağıza takıldıklarına göre geleneksel veya immediat olarak adlandırılırlar. İmmediat protezler dişler çekildikten hemen sonra takılan protezlerdir. Bunun için dişler çekilmeden önce hekim ölçü alır ve bu dişler çekilince olacak değişikliklere göre önceden protezi hazırlar. İmmediat protezlerin en büyük avantajı hastanın hiç dişsiz kalmamasıdır ancak çekim sonrası destek dokuların iyileşme sürecinde büzülmesi bu protezlerin zaman zaman astarlanarak altındaki doku ile uyumunun yeniden sağlanmasını gerektirir. Dokuların tam olarak iyileşmesi 2-3 ay sürer ve ardından geleneksel protezler yapılabilir.

Diş üstü protez nedir ?
Az sayıda kalmış doğal dişlerin üzerine yapılan hareketli protezlere diş üstü protez (overdenture) adı verilir. Diş üstü protez yapılabilmesi için doğal dişlerin proteze destek ve stabilite sağlayacak şekilde hazırlanması gerekir. Diş üstü protezin avantajları; hastanın dişlerinin köklerini ağızda tutarak protezlerin tutuculuğu ve stabilitesi arttırılır, kökler çekilmediği için kemik kaybı olmaz, dişlerin köklerinin etrafındaki algılayıcılar kaybolmamış olur ve hasta psikolojik olarak kendisini dişsiz olarak görmediği için daha iyi hisseder.

Hareketli bölümlü protez nedir ?
Hareketli bölümlü protezler, metal bir iskeletle birbirine bağlı eksik dişlerinizin yerini dolduran dişler ve bunların bağlı olduğu dişeti rengindeki kaideden oluşan protezlerdir. Hareketli bölümlü protezler doğal dişlerinize kroşe adı verilen kancaya benzeyen metal yapılarla veya hassas bağlantı denilen aygıtlarla bağlıdır. Hassas bağlantılar genellikle kroşelerden daha estetiktir ve neredeyse hiç görülmezler. Doğal dişlerinize yapılacak kuronlar hareketli bölümlü protezinizin daha iyi uymasına yardımcı olur. Hassas bağlantılı protezler genellikle kroşe bağlantılı protezlere nazaran daha pahalıdırlar.

Yumuşak astar maddesi nedir ?
Yumuşak astar maddesi kemik ve yumuşak dokulardaki olumsuz faktörleri telafi etmek ve destek dokulara gelen basıncı azaltmak için tam protezlerde kullanılır. İleri derecede aşınmış alt çene kemiği olduğunda, çift taraflı kemik çıkıntısı varlığında, damak ortasında sert kemik çıkıntısı olması durumunda , bıçak gibi keskin çene kemiği olan hastalarda, tek çeneye protez yapılması gerektiğinde ve dişlerini aşırı sıkan hastalarda kullanılabilir. Yumuşak astar maddeleri, aşırı basınçları emerek altındaki dokuları olası zararlardan korur. Yumuşak astarlı bir protezi temizlemek için, ılık suda çalkalamak veya akan suyun altında başlangıçta pamukla silmek sonraları ise yumuşak bir fırça ile fırçalamak gerekir. Yumuşak astarlı protezleri temizleyici solüsyonların içine koyabilirsiniz ancak günde en fazla yarım saat süresince. Protezin kurumasına fırsat verilmemeli ağızda olmadığı durumlarda temiz bir suyun içinde bekletilmelidir.

Protez kullanmak nasıl bir his ?
Protezler takıldıkları ilk birkaç hafta alışıncaya kadar kullanımı çok zor gelir. Dil ve yanaklar protezi yerinde tutmayı öğreninceye kadar gevşek gibi gelir. Küçük tahrişlerin ve acıtan yerlerin olması anormal değildir. İlk kullanım sırasında tükürük miktarınızın arttığını hissedersiniz. Hekiminiz kontrollerde bunları düzelttikçe ve sizde proteze alıştıkça bu şikayetleriniz azalacaktır.

Protezlerim farklı görünmemi sağlar mı ?
Protezler doğal dişlerinizin yerini mümkün olduğunca dolduracağı için görünüşünüzü belirgin şekilde değiştirir. Protezleriniz gülüşünüzü güzelleştireceği gibi yüzünüzün ve profilinizin daha dolu olmasını da sağlar. Protezler yanak ve dudakları destekleyerek yüzün büzülmesi sonucu oluşan kırışıklıkları azaltacak ve daha iyi görünmenizi sağlayacaktır, ancak yaşın ilerlemesiyle artan fizyolojik kırışıklıkları ortadan kaldırmasını beklememek gerekir.

Protezlerim yemek yememi sağlar mı ?
Yemek yeme pratik gerektirir. Başlangıçta daha yumuşak besinler ve küçük lokmalarla yemeyi tercih edin. Yavaşça ve her iki tarafı da kullanarak çiğnemeye çalışın böylece protezinizin devrilme hareketi yapmasını engellemiş olursunuz. Çiğnemeye alıştıkça daha sert besinlere geçerek normal beslenmenize geçebilirsiniz ancak her iki tarafla çiğnemeye devam etmelisiniz.

Protezlerim konuşmamı değiştirir mi ?
Konuşma da yemek yeme gibi pratik gerektirir. Konuşurken protezleriniz ses yapıyorsa daha yavaş konuşun. Kelimeleri telaffuz etmekte zorlanıyorsanız yüksek sesle konuşun ve zorlandığınız kelimeleri tekrarlayın. Eğer konuşma problemleriniz devam ederse mutlaka diş hekiminize başvurun.

Protezlerimi gün boyunca takmalı mıyım ?
Başlangıçta dokuların protezlere uyum sağlaması için gündüz ve gece protezlerinizi takmanız gerekebilir. Uyum sağlandıktan sonra protezin altındaki dokuların dinlenmesi için protezlerinizi gece yatarken çıkarmanız önerilebilir. Ancak protezlerinizi düzenli olarak temizlediğiniz takdirde gece yatarken de kullanmanızda mahsur yoktur.

Protez yapıştırıcılarını kullanmalı mıyım ?
Protez yapıştırıcıları iyi uyumlu protezlerinizin tutuculuğunu arttırmak için kullanılabilir. Dokularla uyumu bozulmuş, sürekli altındaki dokuları tahriş eden kötü protezlerle kullanımı doğru değildir. Bu şikayetleri gidermeyeceği gibi artmasına sebep olacaktır. Bu protezlerin dokularla uyumunun yeniden sağlanması için astarlanmasına veya yenilenmesine gerek vardır.

Protezlerimin bakımını ve temizliğini nasıl yapmalıyım ?
Protezlerinde doğal dişler gibi her gün fırçalanarak üzerindeki besin artıklarından ve plağın temizlenmesi gerekir. Fırçalama protezin temizliği açısından olduğu kadar ağız dokuların sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Fırçalama için protezlere özel hazırlanmış fırçaları veya yumuşak kılları olan diş fırçaları ile sabun kullanabilirsiniz. Temizlik için eczanelerde ve marketlerde bulabileceğiniz protez temizleyicilerini veya ultrasonik temizleyicileri de kullanabilirsiniz. Protezlerin cilasını bozabilecek sert diş fırçaları kullanmayın. Protezlerin temizliğinde fazla aşındırıcı içeren temizleyicileri ve çamaşır suyu gibi beyazlatıcıları kullanmayın. Protezler darbeye karşı dayanıksız oldukları için düştüklerinde kolayca kırılabilirler. Bu nedenle protezlerin temizliğini bir havlu veya su dolu bir kabın üzerinde yapmak düşüp kırılmasına karşı önlem olarak alınabilir. Protezler kullanılmadıkları zamanlarda kurumaması gerekir, bu nedenle protezler kullanılmadıkları zamanlarda temiz bir suyun içinde bekletilmelidir. Protezlerinizi kesinlikle kaynar suya koymayın bu protezin şeklinin bozulmasına neden olabilir. Protezlerin dışında yumuşak fırçalarla dilin ve protezin altında kalan destek dokuların da fırçalanması ağız sağlığınızın korunması açısından oldukça önemlidir.

Protezlerimi ne zaman yenilemeliyim ?
Protezlerin destek dokularla ilişkisi dokuların zamanla büzülmesi sonucu bozulabilir. Bu ilişki astarlama işlemleri ile sağlanabilir. Bu sağlanmadığı takdirde protez gevşeyecek ve dokuları tahriş etmeye başlayacak ve acıtacaktır. Bu durum devam ettiğinde ağız içinde ciddi problemlere neden olabilir. Protezlerin dokularla uyumu bozulduğunda, dişler aşındığında ve eskisi kadar besinleri öğütememeye başladığında protezin yenilenmesi gerekir. Protezlerin 2 - 4 yılda bir bunlar olmasa da yapıldığı malzeme bakterilerin tutunmasına uygun ortam hazırlamaya başladığı durumlarda da yenilenmesi gerekebilir. Protezinizde sizi rahatsız eden bir durum olduğunda kendiniz düzeltmeye çalışmayın hemen diş hekiminize başvurun.

İmplantoloji ile ilgili sorular


ORAL İMPLANTOLOJİ ANA BİLİM DALI
Kürsümüze yeni kayıt olacak hastalarımız Oral İmplantoloji Anabilim Dalı'na direkt olarak kayıtlarını yaptırabilirler. Oral Diagnoz ve Radyoloji Anabilim Dalı'nda ilk muayeneleri yapılan hastalar gerekli görüldüğü takdirde Oral İmplantoloji Anabilim Dalı'na yönlendirilir. Anabilim dalımızda kayıt işlemleri tamamlanan hastaların ilk muayeneleri gerçekleştirilir. Muayene sonrası cerrahi işlemler için randevu verilerek tedavilerine başlanır. Hastalarımızın implant cerrahi işlemleri ve implant destekli protezleri Anabilim Dalı'mızda yapılmaktadır.

Diş implantı nedir ?
Eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen vida şeklinde titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir.

Diş implantları herkese uygulanabilir mi ?
İmplant uygulamaları için ideal kişiler genel sağlığı iyi olanlar ile çene kemiklerinde yeterli miktarda kemiği bulunanlardır. İmplantoloji konusunda eğitim görmüş uzman diş hekiminiz sizin implant uygulanabilecek biri olup olmadığınıza kolayca karar verebilir.

Diş implantlarının uygulama yerleri nelerdir?
Tek diş eksikliğinde, Birden fazla diş eksikliğinde, Tam dişsizlik durumlarında

Diş implantlarının avantajları nelerdir?
Diş boşluklarına komşu dişlere zarar verilmeden sabit dişlerin yapılabilmesini sağlarlar.Rahat bir gülümseme ve estetik sağlarlar. İstenen gıdalar yenilebilir. Oynayan, takırtı ve ağrıya sebep olan takma dişler daha rahat ve emin kullanılabilir.

Operasyon sırasında ve sonrasında bir rahatsızlığım olacak mı?
Operasyon lokal anestezi ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilmektedir. Operasyondan sonra herhangi bir diş çekiminden sonra da duyulabilecek hafif bir ağrı veya nadiren şiş olabilir. Bu durum, ağrı kesicilerle giderilebilir.

Operasyon ve protezin tamamlanması ne kadar sürmektedir?
Cerrahinin süresi yerleştirilecek implant sayısına ve hastanın koşullarına bağlı olarak, tek implant uygulamaları için ortalama 15-20 dakika; çoklu implant uygulamaları için 1-1,5 saat gerekmektedir.Operasyondan sonra implant ile kemiğin kaynaşması için 2-5 ay beklenmektedir.

İmplantların başarısı garantili midir?
Yapılan bilimsel çalışmalarda implant başarısının % 96-98 arasında değiştiği gösterilmiştir. Nadir olarak implantların yerleştirilmesinden sonra kemiğe kaynaşma olmayabilir ve çıkarılan implantın yerine yeni bir implant tatbik edilebilmektedir. Her şahsın kendine göre bünyesel özellikleri olduğundan implantın başarısı garanti edilemez.

İmplant tedavisi pahalı mıdır?
İmplant uygulamaları bir dizi karmaşık ve uzun süreli işlemlerin yapılmasını gerektirmektedir. İmplantlar, ara parçaları ve üst yapı bileşenleri pahalı parçalardır. Dolayısıyla, implant uygulamaları rutin diş hekimi hizmetlerinden daha yüksek bir harcama icap ettirir.

Çocuk Diş Hekimliği ile ilgili sorular


Çocuğumu ilk kez diş hekimine ne zaman götürmeliyim?
Çocuğunuzun mevcut bir problemi olmasa da ileride ortaya çıkabilecek ağız-diş sağlığı sorunları ile ilgili gerekli önlemlerin alınabilmesi için çocuğunuzu ilk süt dişi sürdükten sonra ya da en geç bir yaşında bir çocuk diş hekimine götürmeniz önerilmektedir.

Çocuğumu ne sıklıkta diş hekimine götürmeliyim?
Çocuğunuzun 6 ayda bir düzenli olarak bir diş hekimi tarafından muayene edilmesi önerilmektedir. Ancak kişiye özgü olan bazı özel durumlarda diş hekimi tarafından kontrollerin daha sık yapılması yönünde yönlendirilebilirsiniz.

Değişecek olan süt dişlerinin ağızda tutulması neden önemlidir?
Süt dişleri çocukların konuşma ve çiğneme fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde sürdürülmesini sağlamanın yanısıra sürekli dişlerin sürme yollarının da belirlenmesinde rol oynamaktadır. Sürekli dişlenmede görülen çapraşıklıkların önemli bir kısmı süt dişlerinin erken çekilmesi ve çekim yerinin uzun süre boş kalması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Çocuğumun dişlerini fırçalamaya hangi yaşta başlamalıyım?
Bebeğin ağzında ilk dişler görülmeye başladığı andan itibaren ( genellikle 6. aydan sonra) bebeğin ağız bakımına başlanmalıdır. Her öğün sonrası temiz bir gazlı bez veya ıslak bir tülbent yardımıyla dişlerin üzerleri silinmelidir. Özellikle gece uyumadan önce veya uyku sırasında yapılan beslenme sonrası temizliğe dikkat edilmelidir.Süt diş dizisi tamamlandıktan sonra (ortalama 2,5-3 yaş) çocuğun yaşına uygun bir diş fırçası ve diş macunu seçilerek günde en az iki defa fırçalaması sağlanmalıdır. Diş macunu fırçaya bir bezelye tanesi büyüklüğünde sürülmelidir. Fırçalama 6 yaşına kadar ebeveyn kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Fırçalama işlemi yüzeysel yapılmamalı, diş görünen her yüzeyin fırçalanması gerektiği çocuğa öğretilmelidir. Doğru fırçalamanın öğretilmesi için anne-babanın desteği ve kontrolü çok önemlidir.

Parmak emme ya da emzik emme çocuğumun dişleri için zararlı mı?
Parmak ya da emzik emme uzun süre devam edecek olursa çene gelişiminde olumsuz etkiler oluşturabilir. Çocuğunuzun 3 yaşına kadar bu alışkanlıkları bırakması idealdir. 3 yaşından sonra hala devam ediyorsa bir çocuk diş hekiminden yardım alınız.

Diş çıkarma sırasında çocuklarda ne gibi değişiklikler görülür?
Çocukların diş sürme zamanlarında huzursuzluk, rahatsızlık, parmak emmelerinde artış, iştah kaybı, tuhaf davranışlar gözlenebilmektedir. Bu dönemde dişeti dokularının inflamasyonu bir kaç gün süre ile geçici ağrılı duruma neden olabilir. Eğer çocuk diş çıkarma sırasında aşırı zorlanıyorsa irritan olmayan lokal anestezik uygulaması geçici bir rahatlama sağlayabilir. Anestezik dişin üzerini kaplayan dokuya günde 3-4 kez sürülebilir. Ancak bebeklerde sistemik emilim yüksektir ve hızla toksik dozlara ulaşılabilmektedir. Bu yüzden çok az miktarlarda kullanılmalıdır. Ayrıca diş sürmesi sırasında bebeğe dişlerini kaşıyabileceği ya da kemirebileceği oyuncakların verilmesi de etkili bir diğer yöntemdir.